Pregled bibliografske jedinice broj: 668998
Etnološka istraživanja u Ravnim Kotarima - smjernice za revitalizaciju tradicijske baštine.
Etnološka istraživanja u Ravnim Kotarima - smjernice za revitalizaciju tradicijske baštine. // Antropologija turizma (Athropology of tourism) Zagreb : Filozofski fakultet, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju , 2008. 14-14.
Zagreb, Hrvatska, 2008. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 668998 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Etnološka istraživanja u Ravnim Kotarima - smjernice za revitalizaciju tradicijske baštine.
(Ethnological researches in the Ravni Kotari region - guidelines for the cultural heritage revitalization)
Autori
Černelić, Milana ; Rajković Iveta, Marijeta
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Antropologija turizma (Athropology of tourism) Zagreb : Filozofski fakultet, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju , 2008. 14-14.
/ - , 2008
Skup
Antropologija turizma (Athropology of tourism)
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 21.04.2008. - 27.04.2008
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
etnološki terenski rad; Ravni kotari; tradicijska baština
(ethnological field research; Ravni kotari; cultural heritage)
Sažetak
U sklopu projekta Triplex Confinium ‘Mostovi’- Revitalizacija Kule Stojana Jankovića, i u okviru dodiplomske nastave na studiju etnologije i kulturne antroplogije provedena su terenska istraživanja u dva navrata (2005. i 2006. godine) na području sela Islam Grčki, Islam Latinski (zaselci: Grgurice, Rupalj), Kašić, Smilčić i Podgradina. Svrha istraživanja bila je utvrđivanje mogućnosti revitalizacije tradicijske kulture u etnokonfesionalno mješanom području. Istraživane su odabrane teme tehnikama intervjua. Istraživanje je rezultiralo tekstovima koji će biti objedinjeni u posebnom zborniku radova. Osim obogaćivanja etnoloških spoznaja, rezultati istraživanja mogu se koristiti i u revitalizaciji područja te u osnivanju (eko)zavičajnog muzeja u Kuli Jankovića u Islamu Grčkom, kao i kroz prezentacije u radionicama za senzibiliziranje lokalne zajednice za etnološke teme, te u okviru interdisciplinarnih radionica na kojima bi se izlagali rezultati istraživanja i davale smjernice za revitalizaciju pojedinih grana tradicijske baštine. Mogu se prezentirati dosad istražene teme na ovome području: tradicijsko graditeljstvo i kultura stanovanja, sa svrhom obnove i revitalizacija ruralne cjeline ; tradicijsko iskorištavanje energije i prirodnih resursa općenito (povezivanje s alternativnim izvorima energije (primjerice, solarna energija, opskrba vodom i njezino korištenje u različite svrhe: mlinice, stupe itd.) ; ljudski rad i prakse, kroz istraživanje tradicijskog gospodarstva (posebice onih vezanih uz Kulu – maslinarstvo, vinogradarstvo, zemljoradnja, lov) ; istraživanja tradicijske prehrane, narodne medicine i godišnjih običaja u svrhu utvrđivanja lokalnih manifestacija, izvornih eko-proizvoda, da bi se na taj način doprinjelo obogaćivanju kulturno-turističke ponude.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Etnologija i antropologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
130-0000000-3479 - Identitet i etnokulturno oblikovanje Bunjevaca (Černelić, Milana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb