Pregled bibliografske jedinice broj: 66877
Dominantni koncept i perspektive moderne neurologije Rezultat razvitka suvremene neurobiologije
Dominantni koncept i perspektive moderne neurologije Rezultat razvitka suvremene neurobiologije // Proceedings, Second Croatian Congress of Neurology, Zagreb, May 14-17, 1997 / Demarin, Vida ; Trkanjac, Zlatko (ur.).
Zagreb: Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice ; Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, 1997. str. 140-143 (pozvano predavanje, domaća recenzija, sažetak, stručni)
CROSBI ID: 66877 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Dominantni koncept i perspektive moderne neurologije Rezultat razvitka suvremene neurobiologije
(The Predominant Concept and Perspective of Modern Neurology - Result of the Development of Current Neurobiology)
Autori
Barac, Boško
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, stručni
Izvornik
Proceedings, Second Croatian Congress of Neurology, Zagreb, May 14-17, 1997
/ Demarin, Vida ; Trkanjac, Zlatko - Zagreb : Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice ; Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada, 1997, 140-143
Skup
Drugi Hrvatski neurološki kongres
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 14.05.1997. - 17.05.1997
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
suvremena neurologija; humana neurobiologija; kognitivne neuroznanosti; neurologija ponašanja
(modern neurology; human neurobiology; cognitive neurosciences; neurology of behaviors)
Sažetak
Suvremena neurologija, relativno mlada medicinska disciplina, rezultat je brzog razvoja temeljnih i kliničkih neuroznanosti. Dok se u početku razvijala pod utjecajem klasične neuroanatomije istraživanjem lokalizacijskih (Ťtopičkihť) odnosa, pod utjecajem rano usvojenog Jacksonskog koncepta Ťencefalizacijeť i Ťdisolucijeť, moderna dinamička neurologija duguje svoj brzi dosadašnji i budući razvitak napredcima u biokemiji, virologiji, humanoj genetici i sofisticiranim dijagnostičkim strukturalnim i funkcijskim dijagnostičkim metodama. U posljednje se vrijeme identificira neurobiologija kao kompleksna znanstvena disciplina, jednako kao i njezin klinički korelat, humana neurobiologija, koja u okviru kliničke neurologije, u korelaciji s neuropsihologijskim istraživanjima, unapređuje sferu kognitivnih neuroznanosti i mladu stručnu i znanstvenu disciplinu: neurologiju ponašanja.
Neurobiologija i kognitivne neuroznanosti na najboljem su putu da otkriju uzroke i temeljne mehanizme nastanka psihičkih poremećaja, koji se danas smatraju domenom psihijatrije. To otvara nove perspektive povoljnih utjecaja na prirodne procese optimalnog psihičkog razvoja: učenja, humanog odgoja, prevencije neuroloških bolesti i preranog starenja mozga, a istovremeno i razumijevanja, pa i kontrole čovjekova ponašanja. Mogućnosti nekontroliranih intervencija u procese koje znanost nije u stanju potpuno shvatiti, kao i mogućnost zlouporabe novih znanstvenih spoznaja, zahtijeva utvrđivanje pravila etičkog djelovanja u ovoj sferi za dobro pojedinca i cjelokupne ljudske vrste.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA