Pregled bibliografske jedinice broj: 66871
Uloga agrarne politike na putu od poljoprivrednog do ruralnog razvitka
Uloga agrarne politike na putu od poljoprivrednog do ruralnog razvitka // Zbornik plenarnih radova i sažetaka: Izazovi hrvatskoj poljoprivredi na početku XXI stoljeća / Brkić, Srećko (ur.).
Zagreb: Hrvatsko agroekonomsko društvo (HAED), 2000. str. 111-112 (poster, domaća recenzija, sažetak, pregledni)
CROSBI ID: 66871 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga agrarne politike na putu od poljoprivrednog do ruralnog razvitka
(Agricultural Policy Role in Shift from Agricultural to Rural Development)
Autori
Franić, Ramona ; Malogajski, Zvonimir
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, pregledni
Izvornik
Zbornik plenarnih radova i sažetaka: Izazovi hrvatskoj poljoprivredi na početku XXI stoljeća
/ Brkić, Srećko - Zagreb : Hrvatsko agroekonomsko društvo (HAED), 2000, 111-112
Skup
Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem: Izazovi hrvatskoj poljoprivredi na početku XXI stoljeća
Mjesto i datum
Poreč, Hrvatska, 08.11.2000. - 11.11.2000
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
agrarna politika; poljoprivredni i ruralni razvitak
(agricultural policy; agricultural and rural development)
Sažetak
Agrarna politika, kao djelatnost države prema poljoprivredi i ruralnoj sredini, razvija se i prilagođava globalnim društvenim kretanjima. To se odražava u ciljevima postavljenim agrarnom politikom, te mjerama, sredstvama i metodama njezinog djelovanja u ostvarivanju tih ciljeva.
Analizom dosadašnjih učinaka agrarne politike Hrvatske ustanovljeno je kako je agrarna politika, s više ili manje uspjeha, djelovala u ostvarivanju uglavnom jednog cilja poljoprivrednog razvitka a zanemarivala ostale ciljeve ruralnog razvitka koji nadilaze samu poljoprivrednu proizvodnju. Razloge ovakvog stanja možemo tražiti i u dugogodišnjem zanemarivanju poljoprivrede kao zanimanja i sela kao prostora u kojemu se živi. Dodatne poteškoće uzrokovala su ratna razaranja i gospodarska kriza zbog koje trpe svi aspekti gospodarskog života, a posebno ruralna sredina.
Cilj ovog rada je, stoga, identificirati osnovne elemente ruralnog razvitka, počevši od definiranja ruralnog područja. Na temelju brojnih radova domaćih i inozemnih stručnjaka koji proučavaju ovu tematiku, elementi ruralnog razvitka su svrstani u tri osnovne kategorije: prirodni (vezani uz okoliš i njegovu zaštitu), društveni (humani resursi i njihova obilježja) i gospodarski (dohodak poljoprivredni i nepoljoprivredni, prometna, tržišna i institucijska infrastruktura i sl.). Ocijenjen je dosadašnji uspjeh agrarne politike u ostvarivanju ciljeva poljoprivrednog razvitka, kao integralnog dijela ukupnog ruralnog razvitka, te dosadašnji odnos nositelja agrarne politike s ostalim nositeljima ruralnog razvitka (odgovornima za sociološka pitanja, ili zaštitu okoliša).
Ruralni razvitak znači da se u njegovom ostvarivanju moraju angažirati različite interesne skupine. Poljoprivrednici sve snažnije osjećaju potrebu povezivanja s ostalim društvenim skupinama i žele da se njihovi politički zahtjevi usvoje i poštuju. Ti zahtjevi se odnose na pitanja sigurnosti poljoprivrednog zanimanja, na osiguravanje mogućnosti nepoljoprivrednim zanimanjima u ruralnoj sredini, za boljom gospodarskom i društvenom infrastrukturom, za zaštitom okoliša, boljim mogućnostima obrazovanja i zabave.
Pozitivni učinci tog zajedničkog djelovanja bili bi vidljivi u višim dohocima poljoprivrednih gospodarstava, smanjenju ovisnosti o poljoprivredi, a time i poslovnog rizika, većoj poslovnoj učinkovitosti malih i srednjih obiteljskih gospodarstava i revitalizaciji područja sa slabijim proizvodnim mogućnostima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA