Pregled bibliografske jedinice broj: 66827
Ispitivanje povezanosti temporomandibularnih poremećaja i morfološke okluzije
Ispitivanje povezanosti temporomandibularnih poremećaja i morfološke okluzije, 1999., magistarski rad, Stomatološki, Zagreb
CROSBI ID: 66827 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ispitivanje povezanosti temporomandibularnih poremećaja i morfološke okluzije
(RESEARCHING THE ASSOCIATION BETWEEN TEMPOROMANDIBULAR DISORDERS AND STATE OF OCCLUSION)
Autori
Ćelić, Robert
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, magistarski rad
Fakultet
Stomatološki
Mjesto
Zagreb
Datum
18.11
Godina
1999
Stranica
166
Mentor
Kraljević, Krešimir
Neposredni voditelj
Kraljević, Krešimir
Ključne riječi
temporomandibularni poremećaji; morfološka okluzija
(temporomandibular disorders; morphological occlusion)
Sažetak
Znakovi i simptomi temporomandibularnog poremećaja promatrani su u skupini s normalnim odnosom zubnih lukova (Angle klasa I) i skupini s poremećenim odnosom zubnih lukova u maksimalnoj interkuspidaciji (Angle klase II/1, II/2, III i križni zagriz).
U ispitivanju je korišten anketni upitnik koji je uključivao anamnestičke podatke i kliničku funkcijsku analizu. Svi ispitanici (njih 230) su bili muškog spola u dobnoj skupini od 19 do 28 godina starosti (srednja vrijednost 21.3 godine).
Od ukupnog broja, 128 (55.7%) ispitanika bilo je bez i jednog znaka/simptoma, a 102 (44.3%) ispitanika imalo je najmanje jedan znak/simptom poremećene funkcije čeljusnih zglobova ili žvačnih mišića.
Znakovi i simptomi temporomandibularnih poremećaja bili su determinirani okluzijskim i psihosocijalnim varijablama, što je prikazano multivarijatnom diskriminacijskom analizom. Škljocanje u čeljusnim zglobovima, devijacija donje čeljusti prilikom otvaranja usta definirani su okluzijskim varijablama (prerani okluzijski dodiri, zbijenost, gubitak zubi u obje čeljusti, broj zubnih dodira u maksimalnoj interkuspidaciji i pomak sredina zubnih lukova), dok su bol u čeljusnim zglobovima i žvačnim mišićima detektiran prilikom palpacije i funkcijskog opterećenja te tenzijska glavobolja bili izazvani primarno s psihosocijalnim varijablama (oralne parafunkcije, stiskanje i škripanje zubi).
Može se zaključiti da je postojalo sinergističko djelovanje okluzijskih varijabli i oralnih parafunkcija (stiskanje i škripanje zubi) kao etioloških čimbenika za razvoj znakova i simptoma poremećene funkcije žvačnog sustava.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Dentalna medicina