Pregled bibliografske jedinice broj: 668048
Potrebe za proširenjem usluga kod korisnika "Dobrog doma" grada Zagreba
Potrebe za proširenjem usluga kod korisnika "Dobrog doma" grada Zagreba // Zbornik sažetaka V.međunarodne konferencije socijalnih radnika Međugeneracijsko povezivanje i aktivno starenje: izazovi za socijalni rad / Karačić, Štefica (ur.).
Zagreb: Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2012. (predavanje, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 668048 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Potrebe za proširenjem usluga kod korisnika "Dobrog doma" grada Zagreba
(Needs for service expansion for the users of "Dobri dom" in Zagreb)
Autori
Štambuk, Ana ; Radat Katarina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Zbornik sažetaka V.međunarodne konferencije socijalnih radnika Međugeneracijsko povezivanje i aktivno starenje: izazovi za socijalni rad
/ Karačić, Štefica - Zagreb : Hrvatska udruga socijalnih radnika, 2012
Skup
V.međunarodna konferencija socijalnih radnika Međugeneracijsko povezivanje i aktivno starenje: izazovi za socijalni rad
Mjesto i datum
Trogir, Hrvatska, 10.10.2012. - 12.10.2012
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
osobe starije životne dobi; potrebe; usluge
(elderly; needs; services)
Sažetak
Iako je većina starijih osoba zdrava, neovisna, pokretna, materijalno osigurana, u javnosti, kako kod laika postoje predrasude, sterotipi i diskriminacija prema starijim osobama. Uobičajena vjerovanja o razvoju odraslih i starenju oblikovala su se bez puno znanstvenih dokaza za ili protiv. Neka su, kako se pokazuje, djelomično točna, a mnoga su većinom ili potpuno netočna. Novija istraživanja ukazuju na izuzetnu fleksibilnost ličnosti u prilagodbi na starenje. Važnost edukacije i iskustvo pokazali su se značajnim indikatorima u promjeni stavova o starenju i starosti. Edukacija je važna zbog kvalitetnog rada sa starijim osobama, razumijevanja njihovih potreba, životnih procesa kroz koje prolaze te se sve više spominje neophodnost specifične gerontologške edukacije za različite profile stručnjaka u radu sa starijim osobama. Stoga je cilj ovog rada bio ispitati studente socijalnog rada o predrasudama o starenju i starosti prije i nakon odlušanog kolegija socijalna gerontologija. U istraživanju je sudjelovalo 217 studentica 3. godine socijalnog rada. Podaci su prikupljeni anketnim upitnikom u ožujku i lipnju 2011., koji je sadržavao 51 tvrdnju o starenju i starosti. Dobivene su statistički značajne razlike za 19 tvrdnji. Rezultati ukazuju na važnost edukacije ali i drugih faktora (osobnog iskustva, utjecaja medija, društvenog ozračja) koji utječu na stvaranje predrasuda o starenju i starosti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Ana Štambuk
(autor)