Pregled bibliografske jedinice broj: 668003
Stavovi građana prema starijim osobama
Stavovi građana prema starijim osobama // The book of abstracts "Social Work and Fight Against Poverty and Social Exclusion - Professional Dedication to the Protection and Promotion of Human Rights / Žitnik, Marijana ; Leutar, Zdravka ; Miljenović, Ana ; Buljevac, Marko (ur.).
Mostar, 2010. str. 49-49 (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 668003 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stavovi građana prema starijim osobama
(Attitudes of Citizens towards the Elderly)
Autori
Leutar, Zdravka ; Žitnik, Marijana ; Štambuk, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
The book of abstracts "Social Work and Fight Against Poverty and Social Exclusion - Professional Dedication to the Protection and Promotion of Human Rights
/ Žitnik, Marijana ; Leutar, Zdravka ; Miljenović, Ana ; Buljevac, Marko - Mostar, 2010, 49-49
Skup
Social Work and Fight Against Poverty and Social Exclusion - Professional Dedication to the Protection and Promotion of Human Rights"
Mjesto i datum
Mostar, Bosna i Hercegovina, 20.10.2010. - 23.10.2010
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
starije osobe; komponente stavova; sociodemografska obilježja
(elderly; attitude components; socio-demographic characteristics)
Sažetak
U radu su prikazani rezultati istraživanja stavova građana prema starijim osobama. Uzorak ispitanika bio je 278 građana s područja Bjelovarsko - bilogorske i Sisačko - moslavačke županije. Cilj rad bio je ispitati stavove građana s obzirom na skrb o starijim osobama i doživljaju starosti kao tereta za okolinu te ispitati statistički značajne razlike građana u stavovima o starijim osobama s obzirom na sociodemografska obilježja ispitanika. Faktorskom analizom izdvojena su četiri faktora na skali stavova građana o starijim osobama: starije osobe kao teret za okolinu, skrb društva za starije osobe, skrb obitelji za starije osobe i dužnost kćeri ili sina da brinu o ostarjelim roditeljima. Dobiveni rezultati govore da su stavovi o starijim osobama kao teretu okolini negativni, da su očekivanja, većim dijelom od društva, ali i od obitelji, da skrbi o starijima te da je boravak u vlastitu domu (uz pomoć plaćene osobe ili nekog člana obitelji) najbolji izbor skrbi, ali uz postojanje mogućnosti izbora odlaska u dom umirovljenika i udomiteljsku obitelj. Sociodemografska obilježja (dob, spol, obrazovanje, radni status te mjesto življenja) su se pokazala važnim za stavove skrbi o starijima, ali i u doživljaju starosti kao tereta za okolinu. Rezultati mogu poslužiti u planiranju bolje skrbi za starije osobe, uz već postojeće, i to u cilju kvalitetnijeg života starijih osoba i zadovoljstva njihovih potencijalnih skrbnika
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb