Pregled bibliografske jedinice broj: 66791
Stanje hrvatske poljoprivrede i ocjena mogućih promjena
Stanje hrvatske poljoprivrede i ocjena mogućih promjena // Gospodarske smjernice razvitka hrvatskog poljodjelstva / Kolega, Ante (ur.).
Cavtat: Hrvatsko agronomsko društvo, 1999. str. 110-121 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 66791 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stanje hrvatske poljoprivrede i ocjena mogućih promjena
(The State of Croatian Agriculture and Possible Changes)
Autori
Žimbrek, Tito ; Par, Vjekoslav ; Žutinić, Đurđica ; Franić, Ramona ; Grgić, Ivo ; Kovačić, Damir ; Juračak, Josip ; Svržnjak, Kristina ; Radman, Marija ; Kovačević, Dragan ; Hrsto, Davorin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Gospodarske smjernice razvitka hrvatskog poljodjelstva
/ Kolega, Ante - Cavtat : Hrvatsko agronomsko društvo, 1999, 110-121
Skup
Znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem: Gospodarske smjernice razvitka hrvatskog poljodjelstva
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 10.11.1999. - 13.11.1999
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
poljoprivreda; Hrvatska
(Agriculture; Croatia)
Sažetak
U radu se iznose opći društveno-gospodarski pokazatelji, koji ukazuju da hrvatska poljoprivreda, u kojoj radi (1991.g.) oko 400 tisuća poljoprivrednika, stvara oko desetinu BDPa, slično sudjeluje u vanjsko-trgovinskoj bilanci (zajedno s prehrambenom industrijom), a svega oko 3% u državnom proračunu. Hrvatska poljoprivreda je doživjela znatne štete prouzročene ratom i srpskom agresijom, ali i neprimjerenim procesima privatizacije i pretvorbe. Hrvatska poljoprivreda ima još uvijek znatni i nepotrebni udio državnog vlasništva, u zemljištu (oko trećine) i poljoprivredno-prehrambenih trtki, koje su procesima pretvorbe u većini doživjele gospodarski kolaps. Institucijska potpora poljoprivredi, iako u razvoju, nedovoljna je kako u opremljenosti stručnih, tako i u neučinkovitosti upravnih službi. Poljoprivrednici se politički organiziraju, a ne strukovno, nemaju nezavisnog sindikata što slabi njihov pregovarački položaj. Zadrugarstvo je u potpunoj stagnaciji, izostaje poslovno povezivanje poljoprivrednika međusobno kao i s (gospodarski neefikasnom) prehrambeno-prerađivačkom industrijom. Poljoprivredna politika je još uvijek mješavina ekonomskih i socijalnih mjera, što smanjuje konkurentnost poljoprivrede i njezinu uspješnu prilagodbu tržišnom sustavu i mogući brži pristup europskim gospodarskim integracijama. Hrvatska poljoprivreda je zbog navedenog u proteklom desetogodišnjem razdoblju propustila mogućnosti bržeg oporavka i uspješnog razvitka. Predstoji da se odrede ili redefiniraju strateški prioriteti, ciljevi što i kako učiniti za brzu njezinu obnovu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
178211
Ustanove:
Agronomski fakultet, Zagreb
Profili:
Davorin Hrsto
(autor)
Đurđica Žutinić
(autor)
Marija Cerjak
(autor)
Tito Žimbrek
(autor)
Vjekoslav Par
(autor)
Ivo Grgić
(autor)
Ramona Franić
(autor)
Josip Juračak
(autor)
Kristina Svržnjak
(autor)