Pregled bibliografske jedinice broj: 667708
Uloga socijalnog radnika u palijativnoj skrbi
Uloga socijalnog radnika u palijativnoj skrbi // Palijativna medicina : temeljna načela i organizacija, klinički pristup terminalnom bolesniku, medicinska etika / Brkljačić, Morana ; Šamija, Mirko ; Belev, Borislav ; Strnad, Marija ; Čengić, Tomislav (ur.).
Donja Lomnica : Zagreb : Rijeka: Grafika Markulin ; Zaklada Onkologija ; Sveučilište u Rijeci, 2013. str. 48-53
CROSBI ID: 667708 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Uloga socijalnog radnika u palijativnoj skrbi
(Role of social worker in palliative care)
Autori
Štambuk, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, znanstveni
Knjiga
Palijativna medicina : temeljna načela i organizacija, klinički pristup terminalnom bolesniku, medicinska etika
Urednik/ci
Brkljačić, Morana ; Šamija, Mirko ; Belev, Borislav ; Strnad, Marija ; Čengić, Tomislav
Izdavač
Grafika Markulin ; Zaklada Onkologija ; Sveučilište u Rijeci
Grad
Donja Lomnica : Zagreb : Rijeka
Godina
2013
Raspon stranica
48-53
ISBN
978-953-6384-97-6
Ključne riječi
socijalni radnik, uloga, palijativna skrb
(social worker, role, palliative care)
Sažetak
Palijativna medicina je relativno moderna grana medicine. U svijetu se intenzivno razvija već 30 godina, dok je u Hrvatskoj u samim počecima implementacije u zdravstveni sustav. Definicija palijativne medicine ukazuje na holistički, odnosno multidisciplinarni pristup, u kojem svoju ulogu ima i socijalni radnik. Naime, uznapredovala, neizlječiva bolest ne pogađa samo pacijenta nego i njegovu obitelji. Stoga je cilj skrbi poboljšanje kvalitete života i promicanja prilagodbe na bolest, a sukladno pacijentovim potrebama, zahtjevima i željama koji su u fokusu skrbi. Istaknuti su principi i vrednote socijalnog rada koji imaju veliki utjecaj na teoriju i praksu palijativne skrbi. Uloga socijalnog radnika očituje se u radu s pojedincem, obitelji i zajednicom i to kroz ulogu: zastupnika, savjetnika, učitelja, voditelja, pomagača, posrednika i sudionika. Posebno je obrađeno poglavlje o važnosti komunikacije kao najvažnije djelatnosti u palijativnoj skrbi, odnosno vještini aktivnog slušanja. U zadnjem poglavlju vezanom za procjenu i intervencije istaknuta je važnost bio-psiho-socijalnog pristupa kako pacijentu tako i obitelji te važnost različitih intervencija kroz faze umiranja koje se odnose na: saopćavanje dijagnoze, saznananje o skoroj smrti, tretmanu koji može produžiti život te procesu žalovanja nakon smrti.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Ana Štambuk
(autor)