Pregled bibliografske jedinice broj: 667331
Strukturno-teksturne i petrološke karakteristike naslaga s arheološkog lokaliteta „Orovački vinogradi“ pokraj Bjelovara
Strukturno-teksturne i petrološke karakteristike naslaga s arheološkog lokaliteta „Orovački vinogradi“ pokraj Bjelovara, 2011., diplomski rad, preddiplomski, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 667331 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Strukturno-teksturne i petrološke karakteristike naslaga s arheološkog lokaliteta „Orovački vinogradi“ pokraj Bjelovara
(Structural-textural and petrologic characteristics of deposits from arcaheological locality „Orovački vinogradi“ near Bjelovar)
Autori
Benković, Bernarda
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Rudarsko-geološko-naftni fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
28.09
Godina
2011
Stranica
37
Mentor
Barudžija, Uroš
Ključne riječi
karbonatne konkrecije; dijageneza; sedimentacija; gornji pont; arheologija
(carbonate concretions; diagenesis; sedimentation; Upper Pontian; archaeology)
Sažetak
Na arheološkom lokalitetu "Orovački vinogradi" u blizini Bjelovara prilikom arheoloških iskopavanja uočene su arheološke jedinice nazvane "bijeli horizonti". Tijekom kronološkog raslojavanja lokaliteta oni su smatrani određenim razinama naseljenosti. Cilj ovog rada bio je analizirati strukturno-teksturne i petrološke osobitosti naslaga s arheološkog lokaliteta i pokazati da li te osobitosti ukazuju na sedimentacijske i dijagenetske procese kojima su formirane naslage (uključujući i „bijele horizonte“) prije naseljavanja lokaliteta. Takvi rezultati potakli su ponavljanje arheoloških istraživanja lokaliteta te tumačenje njegove kronologije nastajanja. Geološke metode istraživanja i rezultati uspoređeni su s arheološkim metodama. Prema rezultatima geoloških istraživanja opisanim u ovome radu, može se zaključiti da se istraživani profil na arheološkom nalazištu "Orovački vinogradi" sastoji od naslaga pijeska, glinovitih pijesaka, pješčenjaka tipa sublitoarenit i "bijelih horizonata", koji se sastoje od međusobno povezanih karbonatnih konkrecija. Teksturno-strukturne i petrološke karakteristike opisanih naslaga ukazuju na to da su one nastale prirodnim (geološkim) procesima sedimentacije i dijageneze. Naslage pijeska i glinovitih pijesaka su se taložile iz vode čija energija se postupno smanjivala. Slojevi pješčenjaka nastali su cementacijom pijeska karbonatnim cementom tijekom dijageneze. "Bijeli horizonti" sastavljeni su od karbonatnih konkrecija koje su nastale dijagenetskim procesima. Stapanje konkrecija u polukonsolidirani sloj stvorilo je "bijele horizonte" unutar istraživanih arheoloških profila, što daje lažni dojam antropogeno poremećenih horizonata. Na kraju su definirani sedimentacijski i dijagenetski procesi kojima su formirane istraživane naslage.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
195-1953068-2704 - Dinarski krš: geološka evolucija, mineralne sirovine, paleotla i tla (Durn, Goran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Uroš Barudžija
(mentor)