Pregled bibliografske jedinice broj: 667303
Primjena mjera za sprečavanje širenja višestrukootpornih mikroorganizama u imunokompromitiranih bolesnika
Primjena mjera za sprečavanje širenja višestrukootpornih mikroorganizama u imunokompromitiranih bolesnika, 2013., diplomski rad, Medicinski fakultet Sveučilišni diplomski studij sestrinstva, Zagreb
CROSBI ID: 667303 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Primjena mjera za sprečavanje širenja višestrukootpornih mikroorganizama u imunokompromitiranih bolesnika
(Implementation of preventive measures against the spread of multiresistant pathogens in immunocompromised patients)
Autori
Horvatić, Jasminka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Medicinski fakultet Sveučilišni diplomski studij sestrinstva
Mjesto
Zagreb
Datum
30.09
Godina
2013
Stranica
58
Mentor
Plečko, Vanda
Ključne riječi
višestrukootporni mikroorganizmi; preventivne mjere; bolnički program za prevenciju i kontrolu infekcija; imunokompromitirani bolesnici.
(multiresistant pathogens; preventive measures; hospital infection control program; immunocompromised patients.)
Sažetak
Nadzor nad višestrukootpornim mikroorganizmima važan je iz više razloga: otporni su na uobičajene antimikrobne lijekove, povećavaju pobol i smrtnost kod bolesnika, povećavaju troškove liječenja, predstavljaju potencijalnu opasnost u širenju ili stvaranju rezervoara rezistentnih patogena na ostale bolesnike. Preporučene mjere prevencije koje se odnose na višestrukootporne mikroorganizme potrebno je implementirati u praksu zdravstvenih ustanova. Implementacija najboljih programa za kontrolu bolničkih infekcija iziskuje veliki trud i zalaganje svih zdravstvenih djelatnika. Uvođenjem dobrih preventivnih programa i kontrolom provođenja postoji mogućnost smanjenja pojave višestrukootpornih mikroorganizama u imunokompromitiranih bolesnika. Imunokompromitirani bolesnici tijekom hospitalizacije izloženi su mogućim patogenima preko kontakta s drugim bolesnicima, osobljem ili kroz invazivne procedure. Specifične mjere prevencije bolničkih infekcija implementirane su u predtranstplantacijsku i posttranasplantacijsku fazu bolesnika. Preporuke za prevenciju i kontrolu bolničkih infekciju odnose se i na smještaj bolesnika, njegu kože, održavanje prostora i predmeta u bolesnikovoj okolini, primjeni mjera izolacije, te nadzoru i prevenciji infekcija uzrokovanih specifičnim patogenima. Kontinuiranim nadzorom bolesnika, multidisciplinarnim pristupom u zdravstvenim ustanovama, dobrim bolničkim programom za prevenciju i kontrolu bolničkih infekcija s obzirom na specifičnost zdravstvene ustanove moguće je smanjiti učestalost bolničkih infekcija u predtransplatacijskoj i posttransplantacijskoj fazi.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
108-1080114-0014 - Molekularna detekcija mikroorganizama: utjecaj na uporabu antimikrobnih lijekova (Plečko, Vanda, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Medicinski fakultet, Zagreb,
Klinički bolnički centar Zagreb