Pregled bibliografske jedinice broj: 667080
Matematički model kogeneracijskog postrojenja s kombiniranim ciklusom
Matematički model kogeneracijskog postrojenja s kombiniranim ciklusom, 2013., diplomski rad, Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb
CROSBI ID: 667080 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Matematički model kogeneracijskog postrojenja s kombiniranim ciklusom
(Mathematical modeling of cogeneration combined cycle power plant)
Autori
Pavičić, Marko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Fakultet strojarstva i brodogradnje
Mjesto
Zagreb
Datum
12.07
Godina
2013
Stranica
52
Mentor
Bogdan, Željko
Neposredni voditelj
Čehil, Mislav
Ključne riječi
matematičko modeliranje; kombinirano postrojenje; kogeneracija
(mathematical modeling; combined cycle; cogeneration)
Sažetak
U diplomskom radu su prikazane mogućnosti i poboljšanja kombiniranog ciklusa (CC) i kogeneracijskog procesa proizvodnje energije (CHP). U tim procesima toplinska i električna energija se proizvode u istom ciklusu koji omogućava veću termodinamičku iskoristivost za razliku od proizvodnje toplinske i električne energije u dva zasebna ciklusa. Na osnovu matematičkog modela kogeneracijskog postrojenja s kombiniranim ciklusom, slijedi razrada glavnih komponenti postrojenja. Kombinirani procesi s kogeneracijom predstavljaju veliki izazov u smislu konstruiranja više termoenergetskih blokova za optimalniju koordinaciju proizvodnje električne i toplinske energije. Ta optimizacija mora biti fleksibilna u pogledu trenutnih zahtjeva za energijom od strane potrošača. U noćnom radu, za razliku od dnevnog rada postrojenja, stvaraju se gubici uzrokovani jeftinom tarifom električne energije, koja je upola manja nego dnevna. Gorivo ima fiksnu cijenu i ne ovisi o tarifi, tako da nailazimo na problem koji je prvenstveno ekonomske prirode. Plinsko postrojenje mora raditi na minimalnom opterećenju za vrijeme jeftine tarife, zbog manje potrošnje goriva, samim time stvara manje gubitke, što je poželjno, ali i manju proizvodnju električne energije, što je nužno. Kod kogeneracijskih postrojenja moramo također obratiti pažnju da zadovoljimo noćne potrebe toplinskog konzuma, s obzirom da postrojenje radi na minimalnom opterećenju. Tipični problemi efikasnosti kogeneracijskog postrojenja s kombiniranim ciklusom s svojim komponentama dani su u daljnjem tekstu diplomskog rada, gdje su prikazane određene varijante rada u matematičkom modelu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1201918-1911 - Optimiranje uvođenja novih tehnologija u regionalni energetski sustav (Bogdan, Željko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb