Pregled bibliografske jedinice broj: 666570
Čitaonicu je osnovala "šaka braće Slovencah" u želji "da pokažu sietu, da se znadu ponositi svojim dičnim imenom, svojim milim jezikom":slovenska društva u Puli od 1886. do 2011. godine
Čitaonicu je osnovala "šaka braće Slovencah" u želji "da pokažu sietu, da se znadu ponositi svojim dičnim imenom, svojim milim jezikom":slovenska društva u Puli od 1886. do 2011. godine // Histria, 3 (2013), 143-165 (podatak o recenziji nije dostupan, prethodno priopćenje, znanstveni)
CROSBI ID: 666570 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Čitaonicu je osnovala "šaka braće Slovencah" u želji "da pokažu sietu, da se znadu ponositi svojim dičnim imenom, svojim milim jezikom":slovenska društva u Puli od 1886. do 2011. godine
(The reading room was founded by „a handful of Slovene brothers“ with the wish to „show the world they know how to be proud of their honorable name, their beloved language“ : Slovene societies in Pula from 1886 - 2011)
Autori
Riman, Barbara
Izvornik
Histria (1848-1183) 3
(2013);
143-165
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, prethodno priopćenje, znanstveni
Ključne riječi
Istra; Pula; Samoorganizacija; nacionalne manjine; društva nacionalnih manjina; slovenska društva u Puli
(Istria; Pula; self-organizing; minorities; minority societies; Slovenian societies of Pula)
Sažetak
Postojanje slovenskih društava na današnjem prostoru Republike Hrvatske zabilježeno je od kraja 19. stoljeća. U nekim gradovima, gdje je broj stanovnika koji su se doselili iz različitih slovenskih krajeva bio stalan, slovenska društva s većim ili manjim pauzama u djelovanju postoje već skoro dva stoljeća. To je zabilježeno i u Puli. Prvo slovensko društvo bilo je osnovano 1886. godine. Različitim znanstvenim metodama rada prikazano je osnivanje i djelovanje slovenskih društava u Puli od 80-tih godina 19. stoljeća pa sve do današnjih dana. Kroz povijest su slovenska društva mijenjala svoju dimenziju. U početku su ona bila u prvom redu mjesto gdje su doseljenici i pridošlice tražili potporu i sigurnost. Uz tu egzistencijalnu dimenziju, društva su imala i kulturnu koja je prevladala. Današnja slovenska društva na prostoru Republike Hrvatske, pa tako i Slovensko društvo u Puli koje djeluje od 2001. godine, svoje djelovanje temelje na različitim aktivnostima kojima nastoje očuvati jezik i kulturu koju su usvojili od svojih predaka. Potrebno je naglasiti da na taj način djeluju i u smjeru očuvanja dobrosusjedskih odnosa.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest