Pregled bibliografske jedinice broj: 666066
Savjetovanje u centru za socijalnu skrb – kvalitativna studija
Savjetovanje u centru za socijalnu skrb – kvalitativna studija // VI. simpozij socijalnih radnika "Profesija socijalnog rada : identitet, integritet i realitet" : zbornik sažetak / Branica, Vanja ; Družić Ljubotina, Olja ; Dumančić, Marijana ; Duvančić, Kristina ; Kletečki Radović, Marijana (ur.).
Zagreb: Hrvatsko udruženje socijalnih radnika, 2013. str. 53-54 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 666066 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Savjetovanje u centru za socijalnu skrb – kvalitativna studija
(Counseling in the center for social welfare - qualitative study)
Autori
Vuksan Perović, Valentina ; Milić Babić, Marina ; Berc, Gordana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
VI. simpozij socijalnih radnika "Profesija socijalnog rada : identitet, integritet i realitet" : zbornik sažetak
/ Branica, Vanja ; Družić Ljubotina, Olja ; Dumančić, Marijana ; Duvančić, Kristina ; Kletečki Radović, Marijana - Zagreb : Hrvatsko udruženje socijalnih radnika, 2013, 53-54
Skup
Simpozij socijalnih radnika "Profesija socijalnog rada : identitet, integritet i realitet" (5 ; 2013)
Mjesto i datum
Tuheljske Toplice, Hrvatska, 16.10.2013. - 18.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Centar za socijalnu skrb; proces savjetovanja; klijent; obitelj
(Center for social welfare; counseling; client; family)
Sažetak
Cilj rada je predstaviti iskustva socijalnih radnica u savjetovališnom radu s obiteljima u Centru za socijalnu skrb. Riječ je o kvalitativnom istraživanju (N=8) u kojem su podaci prikupljeni putem polustrukturiranog intervjua. Dobiveno je 14 kategorija koje opisuju karakteristike savjetovališnog rada s obiteljima, teškoće u radu, okolnosti koje vode pozitivnim ishodima procesa savjetovanja, ali i smjernice za njegovo kvalitetnije provođenje. Proces savjetovanja koji se odvija u Centru za socijalnu skrb socijalne radnice percipiraju kao skraćeno savjetovanje koji se odvija u neskladu sa suvremenim konceptima savjetovanja. Teškoće u provođenju savjetovanja se javljaju na razini klijenata, socijalnih radnica i sustava. Nakon procjene o potrebi intenzivnijeg tretmana klijenti se upućuju na druge pružatelje usluga savjetovanja u lokalnoj zajednici, koji taj proces mogu adekvatnije provesti. Rezultati ukazuju da socijalne radnice dolaze u kontakt s klijentima koji se nerado i nedobrovoljno uključuju u proces savjetovanja, koji su ne motivirani u radu te da je problematika s kojom se javljaju vezana uz partnerske odnose (nasilje u obitelji, razvod braka, nemogućnost dogovora o skrbi za djecu) i poremećaje u ponašanju mladih. Na strani socijalnih radnica kao teškoće u radu javljaju se predrasude prema određenim grupama klijenata i etičke dileme u slučajevima savjetovanja s problematikom nasilja. Sustavne poteškoće očitovale su se kroz neadekvatne prostorne uvjete rada, prenormiranost koja se očituje u velikom broju klijenata i širokom spektru ovlasti definiranih zakonima. Zaključno potrebno je raditi na unaprjeđenju postojećih uvjeta rada u Centrima za socijalnu skrb te poboljšanju kvalitete usluga savjetovanja s ciljem pružanja optimalne podrške pojedincu i obitelji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Socijalne djelatnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
066-0661686-1433 - Funkcioniranje i osnaživanje obitelji u rizičnim uvjetima u Republici Hrvatskoj (Blažeka Kokorić, Slavica, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb