Pregled bibliografske jedinice broj: 665664
Učinak kadmija i cinka te njihovih smjesa na stabilnost genoma klijanaca duhana (Nicotiana tabacum L.)
Učinak kadmija i cinka te njihovih smjesa na stabilnost genoma klijanaca duhana (Nicotiana tabacum L.), 2013., diplomski rad, diplomski, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 665664 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak kadmija i cinka te njihovih smjesa na stabilnost genoma klijanaca duhana (Nicotiana tabacum L.)
(The effect of cadmium and zinc and their mixtures on genome stability in tobacco seedlings (Nicotiana tabacum L.))
Autori
Bućan, Ana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, diplomski
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
12.07
Godina
2013
Stranica
38
Mentor
Pavlica, Mirjana
Neposredni voditelj
Cvjetko, Petra
Ključne riječi
teški metali / genotoksičnost / komet-test / DNA polimorfizam / kadmij / cink / duhan
(heavy metals / genotoxicity / comet assay / DNA polymorphism / cadmium / zinc / tobacco)
Sažetak
Metali su prirodna sastavnica Zemljine kore, ali njihova koncentracija u okolišu se neprestano povećava uslijed antropogenih utjecaja. Teški metali mogu uzrokovati direktna i indirektna oštećenja važnih bioloških molekula, a njihova akumulacija u hranidbenom lancu predstavlja opasnost za sve organizme u okolišu. Cilj istraživanja bio je utvrditi učinak teških metala, kadmija i cinka te njihovih smjesa na stabilnost genoma klijanaca duhana Nicotiana tabacum L. Cink i kadmij su kemijski vrlo slični teški metali pa kadmij može ometati vitalne, biološke reakcije u biljkama, zamjenjujući cink. Iako je pojedinačni utjecaj tih metala u biljnim organizmima detaljno istražen, njihovo međudjelovanje nije dovoljno poznato. U tu svrhu klijanci duhana su rasli mjesec dana na hranjivim podlogama uz dodatke različitih koncentracija metala i njihovih kombinacija. Razina oštećenja i promjene u molekuli DNA duhana nakon tretmana su procijenjeni metodom komet-testa i metodom nasumično umnožene polimorfne DNA (RAPD, engl. Random Amplified Polymorphic DNA). Iako su rezultati komet-testa pokazali oštećenje DNA djelovanjem teških metala kadmija i cinka na klijancima duhana, svakog zasebno i u kombinaciji, rezultati metode RAPD nisu pokazali promjenu u polimorfizmu DNA u niti jednom od tretmana. Komet-test se pokazao kao osjetljivija metoda pri detekciji oštećenja DNA nastalih teškim metalima za razliku od metode RAPD.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Biologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
119-0982934-3110 - UČINAK ONEČIŠĆENJA NA GENETIČKU STRUKTURU ORGANIZAMA U VODENOM OKOLIŠU (Klobučar, Goran, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb