Pregled bibliografske jedinice broj: 665555
GENETSKA AUTENTIČNOST MATIČNIH STABALA TREŠNJE U HRVATSKIM RASADNICIMA
GENETSKA AUTENTIČNOST MATIČNIH STABALA TREŠNJE U HRVATSKIM RASADNICIMA // Oplemenjivanje bilja, sjemenarstvo i rasadničarstvo, Zbornik sažetaka, Sv.Martin na Muri, 6-8. 11.2013 / prof.dr.sc. Zdravko Matotan (ur.).
Zagreb: Hrvatsko agronomsko društvo, 2013. str. 69-69 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 665555 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
GENETSKA AUTENTIČNOST MATIČNIH STABALA TREŠNJE U HRVATSKIM RASADNICIMA
(GENETIC AUTHENTICITY OF SWEET CHERRY MOTHER BLOCKS IN CROATIAN NURSERIES)
Autori
Vokurka, Aleš ; Pejić, Ivan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Oplemenjivanje bilja, sjemenarstvo i rasadničarstvo, Zbornik sažetaka, Sv.Martin na Muri, 6-8. 11.2013
/ Prof.dr.sc. Zdravko Matotan - Zagreb : Hrvatsko agronomsko društvo, 2013, 69-69
ISBN
978-953-6485-31-4
Skup
6. international congress: Plant breeding, seed and nursery production
Mjesto i datum
Sveti Martin na Muri, Hrvatska, 06.11.2013. - 08.11.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
trešnja; sadni materijal; genetska autentičnost; matični nasadi
(sweet cherry; planting material; genetic authenticity; mother blocks)
Sažetak
Pitanje genetske autentičnosti sorata trešnje i drugog koštičavog voća prisutno je u domaćoj praksi već niz godina. Ono se manifestira kroz činjenicu da deklaracija pojedinih sorata ne odgovara stvarnom genotipu sorte koja je navedena na deklaraciji. Ovakvi slučajevi mogu imati ozbiljne posljedice u komercijalnom uzgoju trešnje i dovesti u pitanje sâm njen ishod, budući da tehnologija proizvodnje ovisi o tehnološkim svojstvima odabranih sorata. Ovo ima poseban značaj kad je riječ o parovima sorata oprašivača koje se uključuju u nasad. Genetska analiza u cilju utvrđivanja DNA-profila genotipa provedena je na sedam sorata trešnje iz matičnih nasada nekoliko hrvatskih rasadnika. Analiza je provedena pomoću mikrosatelitskih DNA-markera. DNA je izolirana iz mladog liofiliziranog lista, a za PCR-analizu odabrano je deset relevantnih mikrosatelitskih lokusa. Vizualizacija genetskih profila provedena je u poliakrilamidnom gelu i pomoću kapilarnog genetskog analizatora. Genetski profili analiziranih sorata pokazali su razlike koje nedvojbeno upućuju na različitost u genotipu, tj. na činjenicu da je riječ o genotipovima sasvim drugih sorata, a ne o onima koji su navedeni na deklaraciji pod kojom se sadni materijal plasira u promet. Razlike su se kretale u rasponu od dva genotipa prisutna u matičnim nasadima za 'Hedelfingen' i 'Svibanjsku' do čak četiri genetska profila za 'Sunburst' i' Germersdorfsku'. Ovakvo stanje ukazuje na potrebu za genetskom revalorizacijom matičnih nasada pomoću relevantnih tehnologija za analizu DNA i usporedbom s autentičnim uzorkom. Sustavnom revalorizacijom matičnih nasada znatno bi se unaprijedila proizvodnja sadnog materijala u domaćim rasadnicima, a time i voćarstvo u cjelini.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA
Projekti:
073-1781844-1930 - Biotehnološke metode u identifikaciji, selekciji i razmnožavanju voćaka (Jurković, Zorica, MZOS ) ( CroRIS)
178-1781844-1925 - Genetička identifikacija i genetska varijabilnost sorti vinove loze i voćaka (Pejić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Poljoprivredni institut Osijek,
Agronomski fakultet, Zagreb