Pregled bibliografske jedinice broj: 665164
Pravo na zdrav okoliš i okolišna demokracija
Pravo na zdrav okoliš i okolišna demokracija // Zbornik radova sa znanstvenoga simpozija s međunarodnim sudjelovanjem: Razvoj i okoliš - perspektive održivosti / Galić, Branka ; Žažar, Krešimir (ur.).
Zagreb: Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013. str. 195-205 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 665164 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pravo na zdrav okoliš i okolišna demokracija
(The right to a healthy environment and environmental democracy)
Autori
Ofak, Lana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova sa znanstvenoga simpozija s međunarodnim sudjelovanjem: Razvoj i okoliš - perspektive održivosti
/ Galić, Branka ; Žažar, Krešimir - Zagreb : Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2013, 195-205
ISBN
978-953-175-448-4
Skup
Znanstveni simpozij s međunarodnim sudjelovanjem: Razvoj i okoliš – Perspektive održivosti
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.10.2011. - 07.10.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
pravo na zdrav okoliš ; okolišna demokracija ; Arhuška konvencija ; pravo na pristup pravosuđu
(right to a healthy environment ; environmental democracy ; the Aarhus Convention ; the right to access to justice)
Sažetak
Tradicijski pravo na zdrav okoliš pripada ljudskim pravima treće generacije kojima je karakteristično da ne pripadaju nekom određenom pravnom subjektu i da nisu efikasno ostvariva. Iz tih razloga niječe im se status prava. Međutim, u novije vrijeme na razini nacionalnih ustavnih prava, ali i na međunarodnom planu, pravu na zdrav okoliš daje se veći značaj, zbog čega je pitanje njegove pravne prirode potrebno ponovno razmotriti. Prema istraživanju profesora Davida Richarda Boyda više od 70% ustava na svijetu uključuje ekološke norme, a 86 od 140 ustava izričito priznaje pravo na zdrav okoliš. Priznavanju prava na zdrav okoliš u obliku pravnoobvezujućeg međunarodnog ugovora na području Europe najviše se približila Konvencija o pristupu informacijama, sudjelovanju javnosti i pristupu pravosuđu u pitanjima okoliša (Arhuška konvencija) koja se temelji na ideji okolišne demokracije. Za ostvarenje prava na zdrav okoliš od presudne je važnosti postojanje određenog postupka putem kojeg će se to pravo moći zaštititi. U svijetu raste broj sudskih presuda kojima se tumači i pruža pravno oživotvorenje prava na zdrav okoliš. Razlika između generacija ljudskih prava, stoga, postupno nestaje. Ključno pitanje više nije „je li pravo na zdrav okoliš temeljno ljudsko pravo“, već kako osigurati da se to pravo poštuje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo
Napomena
Sazetak rada objavljen je u Knjizi sažetaka ; Izvor Rukavina, Krešimir Žažar (ur.) ; 2011. ; str. 96-96 ; ISBN: 978-953-175-402-6.
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-066-0661428-2515 - Europeizacija hrvatske javne uprave: utjecaj na razvoj i nacionalni identitet (Koprić, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Zagreb
Profili:
Lana Ofak
(autor)