Pregled bibliografske jedinice broj: 664910
Procjena stabilnosti konstrukcije vanjskih fiksatora za brzu stabilizaciju prijeloma proksimalnog dijela potkoljenice
Procjena stabilnosti konstrukcije vanjskih fiksatora za brzu stabilizaciju prijeloma proksimalnog dijela potkoljenice, 2012., doktorska disertacija, Medicinski fakultet, Mostar
CROSBI ID: 664910 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Procjena stabilnosti konstrukcije vanjskih fiksatora za brzu stabilizaciju prijeloma proksimalnog dijela potkoljenice
(Evaluation the stability of external fixators for fast stabilization of proximal tibial fractures)
Autori
Pavić, Arsen
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Medicinski fakultet
Mjesto
Mostar
Datum
12.01
Godina
2012
Stranica
135
Mentor
Ostojić, Zdenko ; Kodvanj, Janoš
Neposredni voditelj
Kodvanj, Janoš
Ključne riječi
biomehanika; vanjski fiksator; stabilnost; prijelom proksimalne potkoljenice
(biomechanics; external fixator; stability; proximal tibial fracture)
Sažetak
Ovim istraživanjem analizirana su mehanička svojstva novog modela fiksatora osmišljenog za liječenje prijeloma proksimalnog dijela goljenične kosti (tibije). Model je izrađen prvo kao prototip a zatim i kao gotov model te je dizajniran pokus u kojem su istražena svojstva novog fiksatora. Osim toga, provedena je i usporedna analiza novog fiksator s već postojećim modelom koji se inače koristi u kliničkoj praksi, kako bi se rezultati mogli usporediti i odlučiti je li opravdano dalje razvijati novi model. Pokusi su izrađeni u četiri skupine, koje su bile definirane kao pokusi aksijalnog opterećenja ili savijanja te kao modeli dugih i kratkih epruveta, koji su simulirali uvjete prijeloma bez pojave koštane pukotine i prijeloma u kojem je došlo do manjeg pomaka ulomaka. Rezultati su pokazali kako je novi model fiksatora imao bolje pokazatelje u uvjetima savijanja i kratkim epruvetama, s pomakom koštanih ulomaka kod ispitne skupine manjim za 35, 6% do 90, 1%, ovisno o promatranoj dimenziji. Rezultati novog modela bili su bolji i u slučaju cikličkih opterećenja, s 15, 4% do 33, 9% manjim pomacima koštanih ulomaka, iako ovaj rezultat nije bio statistički značajan (P=0, 447). Ovi rezultati govore u prilog potrebi daljnjeg razvoja novog modela fiksator, s ciljem poboljšanja konstrukcijskih obilježja, nakon čega može slijediti i primjena na životinjskim modelima, kako bi se u konačnici mogao razviti i primijeniti novi model i na ljudima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo, Temeljne medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
120-1201910-1907 - Eksperimentalna simulacija oštećenja mehaničkih i biomehaničkih sustava (Kodvanj, Janoš, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet strojarstva i brodogradnje, Zagreb,
KBC Split