Pregled bibliografske jedinice broj: 664447
Stranačko organiziranje i ustavnopravni život u BiH te njegova refleksija u osječkom dnevniku Narodna obrana
Stranačko organiziranje i ustavnopravni život u BiH te njegova refleksija u osječkom dnevniku Narodna obrana // Sanjari i znanstvenici: Zbornik radova u čast Branke Brlenić-Vujić / Liović, Marica (ur.).
Osijek: Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 2013. str. 689-703
CROSBI ID: 664447 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Stranačko organiziranje i ustavnopravni život u BiH te njegova refleksija u osječkom dnevniku Narodna obrana
(Party organization and the constitutional life in Bosnia and Herzegovina and its reflection in Osijek journal Narodna obrana)
Autori
Vrbošić, Josip
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Poglavlja u knjigama, ostalo
Knjiga
Sanjari i znanstvenici: Zbornik radova u čast Branke Brlenić-Vujić
Urednik/ci
Liović, Marica
Izdavač
Filozofski fakultet Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku
Grad
Osijek
Godina
2013
Raspon stranica
689-703
ISBN
978-953-314-051-3
Ključne riječi
Bosna i Hercegovina, susjedne zemlje, političke stranke, političko višestranačje i izbori, regionalna suradnja, Narodna obrana.
(Bosnia and Herzegovina, neighboring countries, political parties, political pluralism and elections, regional cooperation, Narodna obrana)
Sažetak
Prve političke stranke u Bosni i Hercegovini u prvoj riječi imena isticale su nacionalno/konfesionalnu pripadnost članstva: Muslimanska narodna organizacija, Srpska narodna organizacija, te Hrvatska narodna zajednica. Formiranjem Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca na prostoru Bosne i Hercegovine u jesen 1920. godine bila je osnovana Jugoslavenska muslimanska organizacija, kao politička asocijacija muslimanskog stanovništva. Hrvatsko i srpsko biračko tijelo u većoj mjeri na izborima svoje kuglice davalo je stranačkim listama sa središtem izvan Bosne i Hercegovine. U vrijeme socijalističke Jugoslavije od 1945. godine do njena raspada devedesetih godina prošlog stoljeća, jedina politička stranka bio je Savez komunista Jugoslavije. Političkim promjenama početkom zadnje dekade devedesetih godina prošlog stoljeća, kao temeljni narodni reprezentanti u Bosni i Hercegovini , koji su povjerenje zadobili na općim, demokratskim, slobodnim i višestranačkim izborima bili su grupirani u tri nacionalo/konfesionalne organizacije: Stranka demokratske akcije, Srpska demokratska stranka i Hrvatska demokratska zajednica. Dinamični politički procesi u Bosni i Hercegovini u slavonskom i osječkom tisku, osobito do 1918. g zauzimali su značajan broj novinskih stranica.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Pravo