Pregled bibliografske jedinice broj: 664298
Zdravstveni turizam u razvoju turističke destinacije
Zdravstveni turizam u razvoju turističke destinacije // Posebno izdanje časopisa "Ugostiteljstvo i turizam" / Jakuš, Silvana (ur.).
Zagreb: U.T. Ugostiteljski i turistički marketing d.o.o., 2012. str. 34-43 (pozvano predavanje, nije recenziran, cjeloviti rad (in extenso), stručni)
CROSBI ID: 664298 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Zdravstveni turizam u razvoju turističke destinacije
(Health tourism in tourist destination development)
Autori
(Peršić, Milena)
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), stručni
Izvornik
Posebno izdanje časopisa "Ugostiteljstvo i turizam"
/ Jakuš, Silvana - Zagreb : U.T. Ugostiteljski i turistički marketing d.o.o., 2012, 34-43
ISBN
978-953-246-095-7
Skup
Međunarodna konferencija industrije zdravstvenog turizma - HTI-CONFERENCE
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 04.06.2012
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
zdravstveni turizam; medicinski turizam; wellness; SPA; Kvarner;
(health tourism; medical tourism; wellness; SPA; Kvarner)
Sažetak
Zdravstveni turizam je jedan od selektivnih oblika turizma, koji može značajno doprinijeti obogaćivanju ukupne turističke ponude destinacije i doprinijeti ukupnom povećanju stupanj iskorištenja kapaciteta. Njegovo djelovanje treba sagledati kroz sinergijske procese, nastale povezivanjem težnje da se briga o zdravlju poveže sa putovanjem i boravkom u destinacijama, koje omogućavaju da se navedena potreba zadovolji. Atraktivnost zdravstveno-turističke ponude povezuje sa postojanjem prirodnih resursa i brigom za unapređenje i zaštitu okoliša, što upućuje na potrebu oblikovanja eko-zdravstveno-turističke destinacije. Kako još uvijek ne postoji konsenzus o elementima strukture i sadržaja zdravstvenog turizma, sagledati će se neka temeljna polazišta na kojima se pružanje ove vrste turističkih usluga temelji. Ako se zdravlje stanje potpunog fizičkog, psihičkog i društvenog blagostanja, a ne samo odsutnosti bolesti ili nesposobnosti za rad (WHO), a turizam sveukupnost aktivnosti osoba koje putuju izvan njihovog uobičajenog okruženja radi odmora, poslova ili druge svrhe (UNWTO), tada se zdravstveni turizam treba sagledati u njihovoj sinergiji. Tu direktno ne spada briga o zaštiti i unapređenju zdravlja turista, jer je to grana javnog zdravstva i preventivne medicine, koja djeluje putem edukacije, a radi promocije zdravlja, prevencije bolesti i zaštite okoliša (HZJZ). Definicija zdravstvenog turizma se vezuje uz putovanje, koje se poduzima s ciljem da unaprijedi osobno zdravlje ili zdravlje člana svoje obitelji (Tabacchi, Cornell University).Iako u teoriji i u praksi ne postoji jedinstvena definicija zdravstvenog turizma, no općenito se smatra da je to odgovarajuća kombinacija ponude različitih oblika wellnes i medicinskog turizma. Dok se pod wellness-om podrazumijeva višedimenzionalni sustav pozitivnih utjecaja na unapređenje zdravlja pojedinca, njegovu kvalitetu života i osjećaj ugode (C.B.Corbin, Arizona State University) u medicinski turizam spadaju sva ona putovanja i boravak u drugoj zemlji radi liječenja, kozmetičkih, stomatoloških, kirurških i srodnih postupaka, a uz uvjete koji su u pravilu povoljniji od domicilnih (Global Spa Summit 2011). Optimalne uvjete za povezivanje usluga wellness i medicinskog turizma osiguravaju lječilišta (SPA), kao mjesta gdje se koriste prirodni činitelji i pružaju profesionalne usluge usmjerene za obnovu uma, duha i tijela (ISPA – Internat. SPA Association). Ekološki prihvatljiva ponuda zdravstvenog turizma nalaže osiguranje prirodnih i kulturnih resursa te uključenost u lokalnu zajednicu, te djelovanje uz minimalno štetne negativne utjecaje na okoliš (Ceballos-Lascurain).
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Ekonomija
Napomena
Rezultat istraživanja na projektu u cilju oblikovanja eko_zdravstvene_turističke destinacije.
POVEZANOST RADA
Projekti:
116-2012298-2574 - Obnovljivi izbori energije za eko-hotel i eko-turističku destinaciju (Blažević, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija
Profili:
Milena Peršić
(autor)