Pregled bibliografske jedinice broj: 664113
Toplinska stabilnost komercijalnih bentonita
Toplinska stabilnost komercijalnih bentonita // Knjiga sažetaka / Andrea Hadžiev, Zdenko Blažeković (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2013. str. 223-223 (poster, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 664113 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Toplinska stabilnost komercijalnih bentonita
(Thermal stability of commercial bentonites)
Autori
Holjevac Grgurić, Tamara ; Mehinović, Almir ; Brnardić, Ivan ; Mandić, Vilko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka
/ Andrea Hadžiev, Zdenko Blažeković - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) ; Hrvatsko kemijsko drustvo, 2013, 223-223
ISBN
978-953-6894-50-5
Skup
23. Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Osijek, Hrvatska, 21.04.2013. - 24.04.2013
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Bentoniti ; Stabilnost ; Lijevanje
(Bentonites ; Stability ; Casting)
Sažetak
Većina odljevaka od legura višeg tališta lijeva se u jednokratne kalupe, uz ponovno korištenje kalupnog materijala. Za pripremu kalupne mješavine najčešće se kao vezivo koristi prirodna glina, bentonit [1, 2]. Kvaliteta bentonita ključna je za kvalitetu kalupne mješavine, a time i za kvalitetu proizvedenog odljevka te ekonomičnost samog procesa ljevanja [3, 4]. Kvalitetna kalupna mješavina može se pripremiti samo od visokokvalitetnog bentonita, a to znači bentonita visoke toplinske stabilnosti i dobrih vezivnih svojstava. S obzirom da pri procesu lijevanja dolazi do razrušavanja kristalne strukture i deaktivacije bentonita, što ima za posljedicu gubitak njegovih vezivnih svojstava, za primjenu bentonita u ljevaonicama važno je poznavati promjene koje nastaju u strukturi osnovnog minerala bentonita, montmorilonita, tijekom njegova zagrijavanja. U ovom radu karakterizirana su tri komercijalna tipa bentonita te je ispitana njihova toplinska stabilnost. Toplinska svojstva bentonita praćena su simultanom tehnikom toplinske analize diferencijalnom pretražnom kalorimetrijom i termogravimetrijom, DSC/TG. Određene su temperature procesa dehidratacije i dehidroksilacije ispitivanih bentonita te intervali gubitka mase. Granulometrijska analiza bentonita provedena je metodom laserske difrakcije te je određena veličina čestica i njihova raspodjela. Bazni razmak i mineraloški sastav primjesa u istraživanim bentonitima određen je rendgenskom difrakcijskom analizom, XRD. Provedena je korelacija dobivenih rezultata i utvrđen je redoslijed toplinske stabilnosti istraživanih sustava.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Kemijsko inženjerstvo, Metalurgija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Metalurški fakultet, Sisak,
Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije, Zagreb