Pregled bibliografske jedinice broj: 663967
Nanočestice i papir - njihova svojstva, primjena i utjecaj na okoliš
Nanočestice i papir - njihova svojstva, primjena i utjecaj na okoliš, 2012., diplomski rad, preddiplomski, Grafički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 663967 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Nanočestice i papir - njihova svojstva, primjena i utjecaj na okoliš
(Nanoparticles and paper - their properties, applications and environmental impact)
Autori
Pokrajec, Marina
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Grafički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
21.09
Godina
2012
Stranica
38
Mentor
Bolanča Mirković, Ivana
Ključne riječi
nanočetsice; nanomaterijali; toksičnost nanočestica
(nanoparticles; nanomaterials; toxicity of nanoparticles)
Sažetak
Specifična veličina i svojstva koje samo nanočestice posjeduju čini ih vrlo poželjnom sastavnicom moderne proizvodnje, pa tako i proizvodnje papira. Nanočestice u papir dolaze u obliku punila koja se nanšaju u obliku premaza ili direktno u pulpu. Poznato je da nanočestice kaolina, kalcijevog karbonata i titanijevog dioksida daju odlična svojstva papiru kao takve. Nanočestice kaolina daje bolju čvrstoću i rastezljivost papiru, dok CaCO3 odlilčno zapunjuje praznine i pore, time takav papir daje odlične rezultate pri tiskanju. Iako znatno skuplje od uobičajenih dodataka, nanočestice TiO3 imaju višestruke prednosti u proizvodnji papira. Naime poznate su po odličnoj refleksiji svijetla, antibakterijskom i dezinfekcijskom djelovanju tj. razgradnji organskih čestica i fotokatalitičkim reakcijama. Za postizanje specijalnih svojstava papira, tada umjesto uobičajenih dodavanja u punila možemo koristiti nanočestice srebra, zlata ili magnetske nanočestice. Magnetske nanočestice predstavljaju jedno novo i interesantno područje u proizvodnji pametnog papira. Magnetske nanočestice su skupina nanočestica kojima je moguće manipulirati korištenjem magnetskog polja. Magnetske nanočestice odlično slijede morfologiju celuloznih vlakanaca i time ne narušavaju prvobitnu svrhu papira. Primjena ovakvog papira tek treba dostići svoje razmjere. U radu će se još spomenuti materijalima koji se samo-čiste, ili samo-brišu, odnosno samo-ispisuju, te koriste se za kolorimetrijske senzore. Ono što nanočestice čini zanimljivima i korisnima ujedno može izazvati i zabrinutost. Upravo zbog svoje velike površine naspram volumena postavlja se pitanje toksičnosti nanočestica i njihovog utjecaja na okolinu i ljude. Zbog svih tih svojstava i mogućnosti primjene naočesitce su nam iznimno zanimljivo područje istraživanja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Grafička tehnologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
128-1281955-1953 - Nove formulacije materijala, karakteristike otisaka i čimbenici okoliša (Bolanča Mirković, Ivana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Grafički fakultet, Zagreb
Profili:
Ivana Bolanča Mirković
(mentor)