Pregled bibliografske jedinice broj: 663592
Percepcija korupcije u istraživačkom novinarstvu u Hrvatskoj
Percepcija korupcije u istraživačkom novinarstvu u Hrvatskoj // Hrvatske perspektive u Europskoj uniji / Croatian prospects in the European Union / Grmuša, Tanja (ur.).
Zagreb: Visoka poslovna škola s pravom javnosti Zagreb, 2014. str. 292-318 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 663592 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Percepcija korupcije u istraživačkom novinarstvu u Hrvatskoj
(Perception of the corruption in investigative journalism in Croatia)
Autori
Grmuša, Tanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Hrvatske perspektive u Europskoj uniji / Croatian prospects in the European Union
/ Grmuša, Tanja - Zagreb : Visoka poslovna škola s pravom javnosti Zagreb, 2014, 292-318
ISBN
978-953-57657-3-8
Skup
1st International Scientific and Professional Conference Fedor Rocco in Marketing and Communications - Croatian Prospects in the European Union
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.12.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
korupcija u medijima ; istraživačko novinarstvo ; istraživački novinari ; etički prijepori ; politika ; regulacija medija
(corruption in the media ; investigative journalism ; investigative journalists ; ethical controversies ; politics ; media regulation)
Sažetak
Istraživačko novinarstvo odlikuje se analitičkim prikazom teme, sudjelovanjem većeg broja aktera, problematiziranjem odnosa žrtve i krivca, kao i iznošenjem određene moralne pouke. Njegova je glavna funkcija otkrivanje skrivenoga. Metodologija rada istraživačkih novinara uglavnom je nepoznata, no sigurno se zna da je riječ o mnoštvu složenih procesa koji čine spiralu novinarskog istraživanja. Fenomeni tabloidizacije i komercijalizacije uzrokovali su da se danas svako otkriće proglašava senzacionalnim ili ekskluzivnim. Uloga i značaj istraživačkog novinarstva na hrvatskoj medijskoj sceni danas je uglavnom marginalizirana, budući da medijski vlasnici ne pokazuju preveliki interes za ulaganje u razvoj ovog novinarskog žanra. S druge strane, hrvatski su mediji, a posebno novinari istraživači u posljednjih nekoliko godina otvorili dugo prešućivane teme o korupciji u hrvatskome društvu, a posebice politici. Istodobno, gospodarska se kriza negativno odrazila i na poslovanje medija, a pritisci raznih interesnih skupina učinili su pojedine novinare izvjestitelje sudionicima korupcijskih radnji. Nepostojanje smjernica za izvještavanje o korupciji kao i nepostojanje statuta u medijima i dalje predstavljaju sive zone novinarske profesije. Kako bi se dobio uvid u percepciju raširenosti korupcije u medijima, a posebice u istraživačkom novinarstvu, te istražila iskustva istraživačkih novinara s istima, osmišljeno je kvalitativno istraživanje koje je provedeno na uzorku od šest ispitanika, nagrađivanih istraživačkih novinara iz različitih medija. Istraživanje je osmišljeno kao pilot projekt većeg istraživanja o pitanju korupcije u medijima s posebnim naglaskom na istraživačko novinarstvo. Podaci su prikupljeni metodom dubinskog intervjua. Rezultati istraživanja ukazali su na specifičnosti istraživačkog novinarstva, ali i na metodologiju rada istraživačkih novinara. Utvrđeno je kako se većina ispitanika u svom radu susretala s etičkim prijeporima kao što su zaštita identiteta te ugleda i časti pojedinaca, kao i s dilemama oko objave priče. Ispitanici su potvrdili i veliki utjecaj politike u medijima koji se manifestira intervencijama u medijske objave, kadroviranje te sudjelovanje u vlasničkoj strukturi. Istraživanje je pokazalo i kako istraživački novinari raširenost korupcije u medijima percipiraju jednakom korupciji u društvu. Ipak, većina je ispitanika iskustvo s korupcijom iznijela na temelju svjedočanstava iz druge ruke, nego iz vlastite prakse. Na kraju su ponudili prijedloge za rješavanje korupcije u medijima, a koji se odnose na jačanje medijske regulative te poštivanje temeljnih standarda profesije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti