Pregled bibliografske jedinice broj: 663410
Utječe li promjena klime na početak cvjetanja jorgovana?
Utječe li promjena klime na početak cvjetanja jorgovana? // Hrvatski meteorološki časopis, 46 (2011), 45-53 (međunarodna recenzija, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 663410 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utječe li promjena klime na početak cvjetanja jorgovana?
(Does Climate Change Influence on Beginning of Common Lilac Flowering?)
Autori
Jelić, Matilda ; Vučetić, Višnjica
Izvornik
Hrvatski meteorološki časopis (1330-0083) 46
(2011);
45-53
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
fenološke faze običnog jorgovana ; linearni trend ; Mann-Kendallov rang test ; temperaturne sume ; Hrvatska
(common lilac phenological stages ; linear trend ; Mann-Kendall rank test ; growing degree-days ; Croatia)
Sažetak
Za proučavanje utjecaja klimatskih varijacija na biljni svijet dobro je promatrati višegodišnje biljke na koje čovjek ne djeluje svojim agrotehničkim mjerama, već slobodno rastu u prirodi. Šumsko drveće i grmlje su osobito pogodni za takva istraživanja. U fenologiji, znanosti koja proučava periodične pojave u razvoju biljaka i ponašanju životinja, je obični jorgovan izabran kao referentna biljka. Obični jorgovan uspijeva u gotovo svim klimatskim zonama pa tako i u višim geografskim širinama. Budući da je prisutan u svim krajevima Hrvatske, razmatran je njegov početak listanja, cvjetanja i pune cvatnje na 31 fenološkoj postaji u razdoblju 19612010. Cvjetanje obično počne tri tjedna nakon listanja, a punu cvatnju jorgovan postigne tjedan dana nakon početka cvjetanja. Granica početka vegetacije jorgovana je sve ranija idući od sjevera prema jugu, te od zapada prema istoku Hrvatske. Usporedba novijeg razdoblja 19812010. s referentnim razdobljem 19611990. pokazala je za većinu fenoloških postaja negativno odstupanje što znači raniji početak listanja i cvjetanja. Da bi se utvrdio utjecaj klimatskih promjena na razvoj običnog jorgovana, procijenjena je tendencija kašnjenja/ranjenja njegovih fenofaza pomoću linearnog trenda, a signifikantnost trenda testirana je Mann-Kendallovim rang testom na razini signifikantnosti < 0.05. U razdoblju 19612010. na većini postaja zapažen je signifikantan raniji početak listanja i cvjetanja običnog jorgovana (25 dana/10 god). To je u skladu sa signifikatnim povećanjem temperature zraka kod nas i ukazuje na utjecaj klimatskih promjena na biljke. Pomoću jednostavne metode srednjaka određeno je koliko je potrebno skupiti temperaturnih suma od jedne do druge fenofaze običnog jorgovana. Za puno cvjetanje običnog jorgovana potrebno je prosječno oko 300°C u unutrašnjosti Hrvatske i dvostruko više (oko 630 °C) na priobalju i otocima, iz čega se može zaključiti da je obični jorgovan biljka koja se dobro prilagodila svim klimatskim zonama u Hrvatskoj.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
004-1193086-3035 - Klimatske varijacije i promjene i odjek u područjima utjecaja (Gajić-Čapka, Marjana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod
Profili:
Višnjica Vučetić
(autor)
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- Scopus
Uključenost u ostale bibliografske baze podataka::
- Geobase
- Scopus, Elsivier Geoabstract, Meteorological and Geoastrophysical Abstract, Abstract Journal VINITI,