Pregled bibliografske jedinice broj: 662628
Preduvjeti primjene usporedivog iskustva u projektiranju geotehničkih konstrukcija
Preduvjeti primjene usporedivog iskustva u projektiranju geotehničkih konstrukcija // Zbornik radova (Građevinski fakultet Sveučilišta u Rijeci), XIV (2011), 111-129 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 662628 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Preduvjeti primjene usporedivog iskustva u projektiranju geotehničkih konstrukcija
(Prerequisites for comparable experience application in geotechnical construction design)
Autori
Milohanić, Neven ; Matešić, Leo
Izvornik
Zbornik radova (Građevinski fakultet Sveučilišta u Rijeci) (0350-8552) XIV
(2011);
111-129
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
usporedivo iskustvo; geotehničko projektiranje; tehničko promatranje; baza usporedivog iskustva
(comparable experience; geotechnical designing; technical monitoring; database of comparable experience)
Sažetak
Prema normi Eurokod 7 (Geotehničko projektiranje) rezultate proračuna treba kontrolirati prema usporedivome iskustvu, ako je to moguće. Eurokodom 7 uvedena je geotehnička kategorizacija obzirom na složenost građevine i uvjete na lokaciji gradnje. Za jednostavne konstrukcije koje pripadaju prvoj geotehničkoj kategoriji (zanemariv rizik u pogledu sveukupne stabilnosti ili pomaka temeljnoga tla te za uvjete u temeljnome tlu za koje se iz usporedivoga iskustva zna da su dovoljno jednostavni), dokazivanje stabilnosti i upotrebljivosti građevine u odnosu na geotehničke zahtjeve može se u potpunosti provesti usporedivim iskustvom. Pri tome primjena usporedivog iskustva nužno traži pozivanje na usporedive građevine temeljene u sličnim geotehničkim uvjetima za koje postoji pouzdana i provjerljiva barem projektna i izvođačka dokumentacija s ocjenom ponašanja građevina u eksploataciji. Postoji zakonska obveza trajnog čuvanja projektne i izvođačke dokumentacije građevine, ali je pristup dokumentima otežan zbog toga što nije propisan postupak arhiviranja i upravljanja dokumentima koji bi odgovarao zahtjevima Eurokoda 7. Znatno olakšanje i pouzdanost u korištenju usporedivog iskustva predstavlja računarski informacijski sustav kojim se povezuju različite arhive koje zajedno predstavljaju bazu podataka usporedivog iskustva. Takav informacijski sustav treba omogućiti brzi pregled podataka o usporedivim građevinama i mjesta arhiviranja pripadajuće tehničke dokumentacije. Rad pruža prikaz relacijske baze podataka izrađene za potrebe korištenja usporedivog iskustva za jednostavne građevine. U bazu podataka uneseni su podaci o stvarnim građevinama odabranog područja. Baza podataka omogućuje i kontinuirani unos podataka dobivenih tehničkim promatranjem građevina. Izrađena baza podataka može služiti kao pilot projekt opće baze podataka usporedivog iskustva za potrebe upravljanja izgrađenih građevina i projektiranja novih građevina korištenjem usporedivog iskustva. U radu je dan prijedlog fazne izrade baze usporedivog iskustva s matricom odgovornosti. Osnovni zaključak je da je za primjenu usporedivog iskustva prema zahtjevima Eurokoda 7 nužno propisati postupak prikupljanja, arhiviranja i upravljanja tehničkom dokumentacijom građevina
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
114-0822695-2568 - Procjena, umanjivanje i upravljanje geološkim hazardom u području Kvarnera (Benac, Čedomir, MZOS ) ( CroRIS)
195-1951825-1507 - Razvoj sustava upravljanja geotehničkim podacima za procjenu prirodnih hazarda (Kvasnička, Predrag, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Rijeka
Profili:
Leo Matešić
(autor)