Pregled bibliografske jedinice broj: 662464
Opservacijske metode pri projektiranju i izvođenju građevnih jama u stijenskoj masi u urbanim sredinama
Opservacijske metode pri projektiranju i izvođenju građevnih jama u stijenskoj masi u urbanim sredinama // Zbornik radova naučno-stručnog simpozijuma GEO-EXPO 2013 / Zekan, Sabid (ur.).
Tuzla: Društvo za geotehniku u Bosni i Hercegovini, 2013. str. 36-52 (pozvano predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 662464 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Opservacijske metode pri projektiranju i izvođenju građevnih jama u stijenskoj masi u urbanim sredinama
(USING OF OBSERVATIONAL METHODS DURNIG DESIGNING AND CONSTRUCTING OF OPEN PITS IN ROCK MASS IN URBAN AREAS)
Autori
Arbanas, Željko
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Zbornik radova naučno-stručnog simpozijuma GEO-EXPO 2013
/ Zekan, Sabid - Tuzla : Društvo za geotehniku u Bosni i Hercegovini, 2013, 36-52
Skup
GEO-EXPO 2013
Mjesto i datum
Jahorina, Bosna i Hercegovina, 30.05.2013. - 31.05.2013
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Opservacijske metode; projektiranje; stijenska masa; građevne jame; urbana sredina; Eurokod 7
(Observational method; designing; rock mass; open pit; urban area; Eurocode 7)
Sažetak
Osnovna razlika u konstrukcijama pri izvedbi iskopa za građevne jame i podzemne otvore u tlu i stijenskoj masi sastoji se u elementima podgradne konstrukcije. Dok je u tlu podgradna konstrukcija od odabranih inženjerskih materijala osnovni nosivi element, u stijenskom materijalu osnovni inženjerski materijal predstavlja in situ stijenska masa s relativno ograničenim mogućnostima za njezino poboljšanje ili ojačanje. Pri izvedbi iskopa građevnih jama i podzemnih otvora u stijeni, stijenska masa predstavlja osnovni element podgradne konstrukcije, s obzirom da preraspodjelom naprezanja unutar stijenske mase ista „nosi samu sebe“. Pri tome je kvaliteta stijenske mase predodređena in situ uvjetima, koji su daleko od kontroliranih, a zbog heterogenosti i sustava diskontinuiteta stijenska masa se u pravilu rijetko ponaša kao kvazikontinuum. Osnove projektiranja u inženjerstvu u stijenskoj masi definirao je Bieniawski kao principe koji usmjeravaju proces projektiranja i izvedbe konstrukcija u stijenskoj masi. Na osnovi navedenih principa razvijena je većina projektnih metodologija za konstrukcije u stijenskoj masi, a projektni princip o potrebnoj optimizaciji ukazuje na potrebu korištenja opservacijske metode i interaktivnog projektiranja konstrukcija u stijenskoj masi. Opisati će se način određivanja parametara čvrstoće i deformabilnosti stijenske mase u skladu s empirijskim kriterijima čvrstoće i deformabilnosti stijenske mase prema općeprihvaćenim klasifikacijama stijenske mase. Obrazložiti će se principi opservacijske metode u inženjerstvu u mehanici stijena, kao i sustav interaktivnog projektiranja prema Eurocode 7 (EC7) na recentnim primjerima u hrvatskom graditeljstvu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Građevinarstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
082-0822161-2187 - Ispitivanje i modeliranje poboljšanog tla i stijene (Kovačević, Meho-Saša, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Građevinski fakultet, Rijeka
Profili:
Željko Arbanas
(autor)