Pregled bibliografske jedinice broj: 662106
Korske klupe u svetištu nekadašnje katedrale Sv. Marije Velike u Rabu
Korske klupe u svetištu nekadašnje katedrale Sv. Marije Velike u Rabu // Svetišta dalmatinskih katedrala: rješenja u prošlosti i izazovi obnove
Trogir, Hrvatska; Split, Hrvatska, 2013. str. 36-37 (predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 662106 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Korske klupe u svetištu nekadašnje katedrale Sv. Marije Velike u Rabu
(Choir stalls in the ex cathedral of St. Mary in Rab)
Autori
Španjol-Pandelo, Barbara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
Svetišta dalmatinskih katedrala: rješenja u prošlosti i izazovi obnove
Mjesto i datum
Trogir, Hrvatska; Split, Hrvatska, 27.09.2013. - 28.09.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
korske klupe ; Rab
(choir stalls ; Rab)
Sažetak
Tijekom 15. stoljeća preuređena je unutrašnjost katedrale u Rabu, a najveća promjena dogodila se u njenom prezbiterijalnom dijelu. Naime, tijekom prve polovice 15. stoljeća izrađena su drvena korska sjedala. Sjedala, sačuvana na izvornom mjestu, sastoje se od sjevernog i južnog krila s po dva reda klupa, te sjedala za biskupa i dvije manje izdvojene klupe. Na njihovom južnom krilu, s vanjske strane prve pregrade, izrezbarena je 1445. godina, a može se pretpostaviti da je riječ o godini završetka radova. Rudolf Eitelberger prvi je opisao sjedala u rapskoj katedrali, a zatim ih se povremeno spominjalo u kontekstu svih sačuvanih korskih klupa na hrvatskoj obali Jadrana. Osobito se naglašavalo da se na osnovi urezanog natpisa 1445. godine mogu datirati i njima srodne korske klupe, koje su redom pripisivane venecijanskim drvorezbarima. Rapskim se klupama bavio Ivo Petricioli u nekoliko navrata, te ih je smjestio među radove na tragu izvedbe drvorezbara Mateja Moronzona. Matej je član porodice venecijanskih drvorezbara koji su djelovali u Venetu od kraja 14. do početka 16. stoljeća, a on s obitelji živi i radi u Zadru tijekom prve polovice 15. stoljeća. Upravo u to vrijeme izrađuju se i korske klupe u Rabu, a one se u nizu elemenata podudaraju s korskim sjedalima u katedrali Sv. Stošije u Zadru, Matejevim dokumentiranim radom. U prilogu će se nastojati pojasniti međusobni odnosi drvorezbara porodice Moronzon, te utvrditi povijesno društvene okolnosti na osnovu kojih se može pretpostaviti da je Matej autor korskih sjedala u Rabu.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest umjetnosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0000000-3434 - Srednjovjekovna skulptura i slikarstvo Hrvatskog primorja (Vicelja-Matijašić, Marina, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Barbara Španjol-Pandelo
(autor)