Pregled bibliografske jedinice broj: 662005
Adaptivni i maladaptivni načini suočavanja sa stresom
Adaptivni i maladaptivni načini suočavanja sa stresom // Suvremeni izazovi psihologije rada i organizacijske psihologije : knjiga sažetaka / Sušanj, Zoran ; Miletić, Irena ; Kalebić Maglica, Barbara ; Lopižić, Josip (ur.).
Zagreb: Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2013. str. 247-247 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 662005 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Adaptivni i maladaptivni načini suočavanja sa
stresom
(Adaptive and maladaptive coping mechanisms with
stress)
Autori
Glavina, Ivana ; Dević, Ivan ; Vukosav, Joško
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Suvremeni izazovi psihologije rada i organizacijske psihologije : knjiga sažetaka
/ Sušanj, Zoran ; Miletić, Irena ; Kalebić Maglica, Barbara ; Lopižić, Josip - Zagreb : Hrvatsko psihološko društvo (HPD), 2013, 247-247
ISBN
978-953-55079-2-5
Skup
21. godišnja konferencija hrvatskih psihologa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 06.11.2013. - 09.11.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
stres ; mehanizmi suočavanja
(stress ; coping mechanisms)
Sažetak
Cilj istraživanja bio je ispitati adaptivne i maladaptivne načine suočavanja policijskih službenika u kontekstu suočavanja s dva izvora stresa: policijski stres i ispitni stres. Istraživanje je provedeno na uzorku od N=256 studenata Visoke policijske škole u Zagrebu, od čega 182 studenta i 53 studentice. Suočavanje je mjereno Upitnikom načina suočavanja sa stresom (WOC, Folkman i Lazarus, 1988). Upitnikom se procjenjuju procesi suočavanja u skladu s transakcijskom teorijom Lazarusa i Folkmanove a ne dispozicije za suočavanje ili stabilni stilovi suočavanja. Upitnik se sastoji od osam ljestvica: suočavanje konfrontacijom, distanciranje, samokontrola, traženje socijalne podrške, prihvaćanje odgovornosti, bijeg- izbjegavanje, plansko rješavanje problema, pozitivna ponovna procjena. Ispitna anksioznost mjerena je Upitnikom ispitne anksioznosti (PHCC, Nist i Diehl, 1990). Anksioznost je mjerena upitnikom - STAI (State- Trait Anxiety Inventory, Spielberger, Gorsuch, Lushene, 1983). Stres je ispitivan pomoću četiri tvrdnje koje su autori konstruirali u svrhu ovog istraživanja. Rezultati su pokazali da policijski službenici koriste različite načine suočavanja ovisno o izvoru stresa (policijski i ispitni stres). U pogledu suočavanja s policijskim stresom, a s obzirom na razinu izmjerene anksioznosti i doživljenog policijskog stresa, adaptivnim su se pokazali sljedeći načini suočavanja: plansko rješavanje problema, distanciranje, samokontrola i suočavanje konfrontacijom. Maladaptivnim su se pokazali: traženje socijalne podrške, bijeg- izbjegavanje, pozitivna ponovna procjena i prihvaćanje odgovornosti. U pogledu suočavanja s ispitnim stresom, a s obzirom na razinu izmjerene anksioznosti i razinu ispitne anksioznosti, adaptivnim su se pokazali: prihvaćanje odgovornosti, plansko rješavanje problema, pozitivna ponovna procjena i suočavanje konfrontacijom. Maladaptivnim su se pokazali: bijeg – izbjegavanje, traženje socijalne podrške i distanciranje.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-194-1941558-1520 - Odrednice rizičnih i devijantnih ponašanja u nacionalnom i globalnom kontekstu (Šakić, Vlado, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Zagreb,
MUP, Policijska akademija "Prvi hrvatski redarstvenik", Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti