Pregled bibliografske jedinice broj: 66169
Otvorenost društva za izričaje Katoličke Crkve o ekološkoj problematici
Otvorenost društva za izričaje Katoličke Crkve o ekološkoj problematici // Odgovornost za život. Zbornik radova znanstvenog simpozija održanog u Baškoj Vodi, 1. - 3. listopada 1999. / Vuleta, Božo ; Vučković, Ante (ur.).
Split: Franjevački institut za kulturu mira, 1999. str. 411-420 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 66169 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Otvorenost društva za izričaje Katoličke Crkve o ekološkoj problematici
(Openness of the Society for the Statements of the Catholic Church on Ecological Issues)
Autori
Črpić, Gordan
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Odgovornost za život. Zbornik radova znanstvenog simpozija održanog u Baškoj Vodi, 1. - 3. listopada 1999.
/ Vuleta, Božo ; Vučković, Ante - Split : Franjevački institut za kulturu mira, 1999, 411-420
Skup
Odgovornost za život
Mjesto i datum
Baška Voda, Hrvatska, 01.10.1999. - 03.10.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
Crkva; mogućnost izricanja; ekologija; objektivnost katoličkih medija
(Church; possibility of speak; ecology; objectivity of Catholic media)
Sažetak
Otvorenost društva za izričaje Katoličke Crkve o ekološkoj problematici ocjenjuje se na temelju istraživanja provedenog na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, pod vodstvom prof. dr. Marijana Valkovića. Navedeno istraživanje pokazuje da u hrvatskom društvu postoji pozitivna klima za očuvanje okoliša, relativno visoko povjerenje u ekološki pokret, da se Crkvi daje širok prostor očitavanja o pitanjima vezanim uz ekološku problematiku i probleme razvoja, te da postoji povjerenje u objektivnost izvještavanja katoličkih medija o ekološkoj problematici. Na temelju tih pokazatelja zaključuje se da Katolička Crkva u sadašnjem trenutku hrvatskog društva ima mogućnost progovoriti o ekološkoj problematici. Upozorava se, međutim, i na neke dileme. U sadašnjoj situaciji u Hrvatskoj, ekološko pitanje je zanimljivo ukoliko se prezentira kao političko pitanje a navedeno istraživanje pokazuje da građani Crkvi upravo u odnosu na socijalno-političke teme daju ili manje prava na istup ili smatraju kako Crkva na ta pitanja daje najmanje zadovoljavajuće odgovore. Pozitivno mišljenje o ekološkom pokretu ne može se uzeti bez zadrške, jer je prema nekim autorima ekološki pokret u skupini institucija koje su ispitanicima manje poznate pa ih procjenjuju na osnovi njihove deklarirane djelatnosti. Povjerenje građana u objektivnost katoličkih medija u odnosu na ekološka pitanja potrebno je sagledati s rezultatima prema kojima su katolički mediji najmanje objektivni u politički osjetljivim temama. Pitanje je, naime, je li moguće ekološku problematiku promatrati odijeljeno od ekonomske i političke problematike. Crkva ipak može iskoristiti iskazano povjerenje građana te u svrhu promicanja ekološke svijesti intenzivirati suradnju s već postojećim ekološkim pokretima ali i poticati osnivanja ekoloških pokreta unutar same Crkve, osobito na razini župskih zajednica. Sastavna edukacija učenika o ekološkim pitanjima i problemima može se provoditi i u sklopu vjeronaučne nastave.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija
POVEZANOST RADA