Pregled bibliografske jedinice broj: 660887
Revizija Bogardusove skale socijalne distance
Revizija Bogardusove skale socijalne distance, 2010., diplomski rad, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 660887 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Revizija Bogardusove skale socijalne distance
(Revising Bogardus social distance scale)
Autori
Ivković, Željka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
09.07
Godina
2010
Stranica
56
Mentor
Kufrin, Krešimir
Ključne riječi
metode društvenih istraživanja; skale; konstrukcija skala; socijalna distanca; Bogardusova skala socijalne distance; Thurstoneova metoda naizgled jednakih intervala
(methodology of social sciences; scale construction; social distance; Bogardus social distance scale; Thurstone method of equally appearing intervals)
Sažetak
U radu se prezentiraju rezultati pokušaja revizije Bogardusove skale socijalne distance. S obzirom na to da je skala jedna od najstarijih u društvenim znanostima i ima određena ograničenja u mjerenju, propituje se njezina primjenjivost u današnjim istraživanjima te se pokušava konstruirati nova skala socijalne distance na Bogardusovim načelima. Pri konstrukciji skale korišten je Bogardusov postupak iz 1933., koji se temelji na Thurstoneovoj metodi naizgled jednakih intervala. U jesen 2007. godine 39 sudaca, studenata druge i treće godine sociologije, procijenilo je 60 čestica koje su predstavljale različite tipove društvenih odnosa. Čestice su prema uputama rasporedili u sedam stupnjeva, gdje je 1. stupanj označavao najmanju bliskost osoba koje stupaju u određeni tip društvenog odnosa, a 7. stupanj najveću bliskost osoba koje stupaju u određeni tip društvenog odnosa. Izračunati su medijani i interkvartilna raspršenja za svaku česticu i na temelju tih vrijednosti izdvojene su čestice za novu skalu. Nova skala socijalne distance ima iste verbalne oznake ekstremnih stupnjeva (1., 6. i 7. stupanj) kao i originalna Bogardusova skala. Promjene koje su zapažene su da se odnosu prijateljstva pridaje veća bliskost, a odnosu susjedstva manja bliskost nego u originalnoj skali. Zaključak je da je upotreba izvorne Bogardusove skale socijalne distance u današnjim istraživanjima ipak problematična, te se sukladno tome sugeriraju daljnja istraživanja u kojima bi se propitala primjenjivost nekih drugih instrumenata u mjerenju socijalne distance.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Sociologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb