Pregled bibliografske jedinice broj: 660351
Gradovi na istočno-jadranskoj obali u putopisima srednjovjekovnih europskih hodočasnika
Gradovi na istočno-jadranskoj obali u putopisima srednjovjekovnih europskih hodočasnika // Drugi Trienalle međunarodnog znanstvenog skupa "Grad hrvatskog srednjovjekovlja: Slika grada u narativnim vrelima - stvarnost i/ili fikcija?
Zagreb, Hrvatska, 2013. (predavanje, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 660351 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Gradovi na istočno-jadranskoj obali u putopisima srednjovjekovnih europskih hodočasnika
(Eastern Adriatic Towns in European Medieval Pilgrim Literature)
Autori
Ladić, Zoran
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Drugi Trienalle međunarodnog znanstvenog skupa "Grad hrvatskog srednjovjekovlja: Slika grada u narativnim vrelima - stvarnost i/ili fikcija?
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 02.12.2013. - 03.12.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
srednji vijek; hodočasnički putopisi; istočnojadranske komune
(the Middle Ages; Pilgrim Accounts; East Adriatic Communes)
Sažetak
U razdoblju od početka 14. do konca 15. st. napisano je više hodočasničkih dnevnika odnosno putopisa uglavnom učenih svjetovnih i duhovnih osoba iz raznih zemalja Zapadne i Južne Europe (Irske, Engleske, Njemačke, Španjolske, Italije) u kojima su, tijekom svog putovanja u Svetu Zemlju, pored bilježenja podataka o stanovništvu, osobito urbanih cjelina, iznosili svoje stavove o lokalnim svjetovnim i religioznim običajima, jeziku ili antropološkim osobinama. U dnevnicima i putopisima pismenih i više-manje obrazovanih laika i klerika, muškaraca i žena u većoj ili manjoj mjeri pojedini dijelovi posvećeni su opisima istočno-jadranskih gradova, pojedinih arhitektonskih, a osobito crkvenih, zdanja u kojima su čuvane moći svetaca, kao i spomenuti intimni doživljaji kulturoloških, antropoloških i jezičnih osobina stanovništva te materijalne kulture izražene kroz odjeću. Sve spomenuto je posljedica činjenice što je pomorski put iz Venecije u Svetu zemlju, unatoč svemu, bio najsigurniji i najbrži, a velikim dijelom hodočasnički su brodovi prolazili pomorskim putom koji je prolazio hrvatskom obalom Jadrana svako malo stajući u većim ili manjim gradovima i komunama. Zato su u ovim putopisima i dnevnicima zapisani podatci i kreirani imaginariji o svim onim gradovima na obali Istre te na obali i otocima Dalmacije koji su bili moguće postaje za odmor, objed i noćenje, a u kojima je bilo omogućeno prakticiranje pobožnosti, druženje s ljudima istog civilizacijskog okruženja, promatranje običaja, slušanje jezika, i to na prostoru od Poreča do Kotora.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Povijest
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-1012604-2600 - Glagoljski i latinički izvori i studije za povijest stanovništva i svakodnevlja (Ladić, Zoran, MZOS ) ( CroRIS)
303-3030822-0813 - Srednjovjekovna Istra: prostor zajedništva i suprotnosti (od VI. do XVI. st.) (Jurković, Ivan, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti,
Sveučilište Jurja Dobrile u Puli
Profili:
Zoran Ladić
(autor)