Pregled bibliografske jedinice broj: 65990
WTO i hrvatska poljoprivreda
WTO i hrvatska poljoprivreda // Gospodarske smjernice razvitka hrvatskog poljodjelstva, zbornik priopćenja i sažetaka / Kolega, Ante (ur.).
Zagreb: Hrvatsko agronomsko društvo, 1999. str. 57-85 (predavanje, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 65990 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
WTO i hrvatska poljoprivreda
(WTO and croatian agriculture)
Autori
Božić, Miroslav
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Gospodarske smjernice razvitka hrvatskog poljodjelstva, zbornik priopćenja i sažetaka
/ Kolega, Ante - Zagreb : Hrvatsko agronomsko društvo, 1999, 57-85
Skup
Gospodarske smjernice razvitka hrvatskog poljodjelstva
Mjesto i datum
Cavtat, Hrvatska, 10.11.1999. - 13.11.1999
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
-
Sažetak
Kao što je članstvo u UN-u potvrda političkog legitimiteta neke zemlje tako je u modernom dobu globazacije članstvo u WTO-u najbolja potvrda njenog gospodarskog legitimiteta. Za malu gospodarski otvorenu zemlju kao što je Hrvatska potencijalno je velika opasnost ostati izdvojen iz globalnog trenda gospodarskog povezivanja, čiji je zaštitni znak upravo WTO. Iskustva i praksa drugih država pokazuju da postupak prijama nije ni jednostavan ni brz jer, uz ostalo, zahtijeva brojne prilagodbe zakonske regulative, što je samo po sebi dugotrajan proces. Hrvatska u ratnom razdoblju jamačno nije bila najpoželjniji partner za pregovore. Objektivno, Hrvatska tada nije niti bila u stanju provoditi pripremne aktivnosti onom brzinom koja bi s jedne strane postigla ubrzani prijam, što bi s druge strane, vrlo vjerojatno, dovelo do značajnih stresova u pojedinim odjeljcima poljoprivrednog i prehrambenog sektora. Hrvatsko iskustvo potvrđuje da je poljoprivreda područje u kojem su pregovori bili najkompleksniji i najteži, premda će se formalno okončanje cjelokupnih pregovora vezati uz postizanje dogovora u području audio-vizualnih usluga, prvenstveno zbog postojećeg prijepora SAD-a i EU-a o ovom pitanju. Da bi budućnost hrvatskog agro-prehrambenog sustava bila što izvjesnija potrebno je pravodobno provesti pripreme za izazove i mjestimične potrese koje će jamačno prouzročiti očekivano hrvatsko uključanje u WTO početkom 2000. godine. U ovom radu istražuju se raznoliki aspekti rezultata okončanja hrvatskih WTO pregovora u poljoprivredi. Posebice se ističe da će razmjerno vrlo povoljni konačni paket rezultata pregovora u poljoprivredi izgubiti na vrijednosti bez nastavka započete reforme poljoprivredne politike. Reforma mora uz postupno smanjenje tržne i cjenovne potpore značajnije povećavati udio dozvoljenih WTO mjera koje se običava razvrstavati pod pojam zelena košara.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Poljoprivreda (agronomija)
POVEZANOST RADA