Pregled bibliografske jedinice broj: 659260
Arheometrijski rezultati analiza sirovine i struktura keramičkog posuđa i predmeta iz radionice Seksta Metilija Maxima (Crikvenica)“
Arheometrijski rezultati analiza sirovine i struktura keramičkog posuđa i predmeta iz radionice Seksta Metilija Maxima (Crikvenica)“ // METodologija i ARHeometrija - stanje i smjernice, Filozofski fakultet, Zagreb, Hrvatska, 28. - 29. 11. 2013.
Zagreb, Hrvatska, 2013. (predavanje, nije recenziran, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 659260 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Arheometrijski rezultati analiza sirovine i struktura keramičkog posuđa i predmeta iz radionice Seksta Metilija Maxima (Crikvenica)“
(Archaeometric results of anlysis of raw materijal and fabrics of pottery from workshop that belonged to Sextus Metillius Maximus (Crikvenica))
Autori
Ožanić Roguljić, Ivana ; Lipovac Vrkljan, Goranka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
METodologija i ARHeometrija - stanje i smjernice, Filozofski fakultet, Zagreb, Hrvatska, 28. - 29. 11. 2013.
/ - , 2013
Skup
METodologija i ARHeometrija - stanje i smjernice
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 28.11.2013. - 29.11.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
Crikvenica; Ad Turres; Rimska Dalmacija; rimska keramika; arheometrija
(Crikvenica; Ad Turres; Roman Dalmatia; Roman pottery)
Sažetak
U Crikvenici je otkrivena rimska keramičarska radionica, za koju prema pečatima na tegulama znamo da je pripadala Sekstu Metiliju Maksimu. Arheometrijskim analizama dokazano je da amfore, tegule i posude s lokaliteta predstavljaju izvorni proizvod lokalne keramičarske radionice za koju je korištena lokalna sirovina iz neposredne blizine radionice dostupna dovoljnom količinom i kvalitetom. Sirovina je tek neznatno oplemenjena prije oblikovanja i pečenja, prvenstveno uklanjanjem krupnih ulomaka vapnenca. Zbog prirode glavnog minerala gline, ekspandirajućeg smektita, postupak sušenja morao je trajati neuobičajeno dugo, a peklo se je na temperaturama nižim od 850 °C u oksidativnoj atmosferi. Radionica je proizvodila amfore, posuđe, keramički građevinski materijal i utege za tkalačke stanove. Makroskopskim analizama utvrđeno je osam struktura tipičnih za Crikvenicu. Prema strukturama i tipologiji posuđa distribucija proizvoda je za sada utvrđena na području sjevernog priobalja rimske provincije Dalmacije te u unutrašnjost na području današnje Like.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
197-1970685-0683 - Sjeverno Hrvatsko primorje u kontekstu antičkog obrambenog sustava (Lipovac-Vrkljan, Goranka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut za arheologiju, Zagreb