Pregled bibliografske jedinice broj: 65890
Učinak nove Carinske tarife na razinu nominalne i efektivne zaštite po djelatnostima
Učinak nove Carinske tarife na razinu nominalne i efektivne zaštite po djelatnostima // Carinski vjesnik, IX (2000), 9; 38-49 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, stručni)
CROSBI ID: 65890 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Učinak nove Carinske tarife na razinu nominalne i efektivne zaštite po djelatnostima
(The Effect of the New Customs Tariff on the Level of Nominal and Effective Protection by Sectors)
Autori
Galinec, Davor
Izvornik
Carinski vjesnik (1330-0911) IX
(2000), 9;
38-49
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, stručni
Ključne riječi
carinska tarifa; input-output tablica; necarinski instrumenti; nominalna zaštita; efektivna zaštita
(customs tariff; input-output table; non-tariff instruments; nominal protection; effective protection)
Sažetak
Tema ovog rada je analiza nominalne (značajne s aspekta potrošača) i efektivne (značajne s aspekta proizvođača) zaštite u Hrvatskoj, tj. promjena razine zaštite u određenim sektorima hrvatskog gospodarstva nastalih uvođenjem Carinske tarife koja se primjenjuje od 1.srpnja 2000. Napravljena je usporedna analiza nominalne i efektivne zaštite za novu i staru Carinsku tarifu, s polazištima, metodologijom ocjenjivanja, dobivenim rezultatima i njihovim objašnjenjima.
 Sukladno pristupanju Republike Hrvatske u Svjetsku trgovinsku organizaciju (WTO) smanjena je opća razina nominalne zaštite na uvoz većine industrijskih proizvoda (izuzev pića i duhana), kao i sirovina, materijala i energenata koji se koriste kao inputi u proizvodnim procesima (a Hrvatska njima ne raspolaže ili se ne proizvode u dovoljnim količinama).
 Izvedena opća razina efektivne zaštite je također smanjena. Najvišu razinu zaštite (koja je ipak smanjena u odnosu na razinu zaštite u sustavu stare tarife) uživaju sektori proizvođača gotovih proizvoda viših faza obrade (izuzev pića i duhana), dok najslabiju zaštitu uživaju sektori proizvođača proizvoda nižih faza obrade, što se može intuitivno naslutiti i pregledom ocjenjenih stopa nominalne zaštite.
 Povećanje razine efektivne zaštite sektora proizvođača gotovih proizvoda viših faza obrade posljedica je i smanjenja razine zaštite sektora proizvođača proizvoda nižih faza obrade (energetskih i sirovinskih), čije proizvode sektori proizvođača gotovih proizvoda viših faza obrade koriste kao inpute u svojim proizvodnim procesima. Pri tome valja spomenuti da postoji neujednačenost carinskih stopa na uvoz nekih proizvoda nižih faza obrade unutar istog sektora (pogoršana je unificiranost stopa), što ima za posljedicu velike razlike između neponderiranih i ponderiranih pokazatelja;
 Prosječno odstupanje od prosjeka "novih" stopa efektivne zaštite mjereno standardnom devijacijom isto je kao i u sustavu stare tarife (neponderirani pokazatelji), a smanjenje je zabilježeno kod ponderiranih pokazatelja. To je dobrim dijelom posljedica pogoršane unificiranosti stopa zaštite unutar pojedinih sektora (tj. povećani su rasponi između najniže i najviše stope zaštite unutar istog sektora).
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA