Pregled bibliografske jedinice broj: 658817
Međunarodni ugovori o zamjenskom majčinstvu – nestaje li paradigma mater semper certa est?
Međunarodni ugovori o zamjenskom majčinstvu – nestaje li paradigma mater semper certa est? // Pravni vjesnik, 13 (2013), 2; 7-20 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 658817 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Međunarodni ugovori o zamjenskom majčinstvu – nestaje li paradigma mater semper certa est?
(International surrogacy agreements - vanishing of mater semper certa est paradigm?)
Autori
Župan, Mirela ; Puljko, Vjekoslav ; Sukačić, Marko
Izvornik
Pravni vjesnik (0352-5317) 13
(2013), 2;
7-20
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
zamjensko majčinstvo; međunarodno privatno pravo; ljudska prava
(surrogat motherhood; private internaitonal law; human rights)
Sažetak
Autori polemiziraju kako pravo kao korektiv i okvir društvenim pojavama svoga vremena ne smije ostati indiferentno prema društvenim pojavama koje prate njegovu suvremenost. U tom smislu autori izdvajaju prakticiranje medicinskih postupaka kojima se ostvaruje zamjensko majčinstvo te promišljaju o pravnom okviru u kojemu se ono prakticira. Konkretno se promišlja o međunarodno obilježenim ugovornim odnosima te posljednično problematici priznanja stranih isprava i statusa stečenoga u inozemstvu. Autori prethodno elaboriraju postojeće materijalnopravne prilike nacionalnih zakonodavaca te pripadajuću sudsku praku. Raspravom se definiraju ključni pojmovi i temeljnja problematika zamjenskog majčinstva ; daje usporedni pregled odabranih nacionalnih zakonodavstava grupirajući ih u ona: a) koja eksplicitno zabranjuju sporazume o zamjenskom majčinstvu, b) koja ostavljaju pitanje nereguliranim ; c) koja eksplicitno dozvoljavaju zamjensko majčinstvo, te u konačnici d) koja imaju liberalni stav prema sporazumima o zamjenskom majčinstvu. Nadalje se radom predstavljaju najznajčniji primjeri i stavovi sudske prakse kako nacionalnih sudova tako i Europskog suda za ljudska prava i Europskog suda pravde. U konačnici autori polemiziraju o mogućoj unifikaciji konvencijskog prava u okvirima Haške konferencije za međunarodno privatno prave kao i o sukobljenim temeljnim ljudskim pravima aktera sporazuma o zamjenskom majčinstvu. Ova se rasprava može smatrati začetkom šire diskusije o brojim pitanjima međunarodno obilježenog sporazuma o zamjenskom majčinstvu, a o kojemu do sada u hrvatskoj pravnoj doktrini nije učinjeno istraživanje ili publicirani radovi.
Izvorni jezik
Engleski
Znanstvena područja
Pravo
POVEZANOST RADA
Projekti:
111-1151212-1434 - Ostvarivanje prava djeteta na uzdržavanje na zajedničkom europskom tržištu (Puljko, Vjekoslav, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Pravni fakultet, Osijek
Citiraj ovu publikaciju:
Časopis indeksira:
- HeinOnline