Pregled bibliografske jedinice broj: 658676
Evolucija cirkumstelarne prašine simbiotskih Mira
Evolucija cirkumstelarne prašine simbiotskih Mira // Knjiga sažetaka 8. znanstvenog sastanka Hrvatskog fizikalnog društva / Požek, Miroslav ; Ban, Ticijana ; Bilušić, Ante ; Dominis Prester, Predrag ; et al. (ur.).
Zagreb: Hrvatsko fizikalno društvo, 2013. str. 49-49 (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 658676 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Evolucija cirkumstelarne prašine simbiotskih Mira
(Evolution of circumstellar dust in symbiotic Miras)
Autori
Jurkić, Tomislav ; Kotnik-Karuza, Dubravka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka 8. znanstvenog sastanka Hrvatskog fizikalnog društva
/ Požek, Miroslav ; Ban, Ticijana ; Bilušić, Ante ; Dominis Prester, Predrag ; et al. - Zagreb : Hrvatsko fizikalno društvo, 2013, 49-49
ISBN
978-953-7178-15-4
Skup
8. znanstveni sastanak Hrvatskog fizikalnog društva
Mjesto i datum
Primošten, Hrvatska, 06.10.2013. - 08.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
binaries: symbiotic; circumstellar matter; radiative transfer; stars: AGB and post-AGB; infrared: stars
(simbiotske dvojne zvijezde; cirkumstelarna tvar; prijenos zračenja; AGB zvijezde; infracrvena astronomija)
Sažetak
Dvojni simbiotski sustavi s hladnom komponentom tipa Mire karakterizirani su prisustvom značajnih količina cirkumstelarne prašine i pojavom intervala zamračenja. Određivanje svojstava cirkumstelarne prašine i njenog međudjelovanja s hladnom Mirom i vrućom komponentom ključno je za razumijevanje simbiotskih sustava, njihovog razvoja, interakcije komponenti, utjecaja zvjezdanih vjetrova i mehanizma prijenosa mase. Prijenos mase određuje sudbinu ovakvih sustava u završnoj evolucijskoj fazi i može voditi do pojave supernove. U našem istraživanju određena su svojstva cirkumstelarne prašine u različitim intervalima zamračenja i fazama evolucije cirkumstelarne okoline nakon erupcije nove, s posebnim naglaskom na najbolje opažane simbiotske Mire, HM Sge i RR Tel. Uz pomoć numeričkog koda DUSTY riješen je prijenos zračenja s komponente Mire kroz cirkumstelarnu prašinu, te su dobiveni spektri uspoređeni s opažanjima u bliskom i srednjem infracrvenom području, pri čemu su kao ulazno zračenje korišteni spektri modela Mirine atmosfere. Ovim postupkom određena su svojstva cirkumstelarne prašine i njihove promjene u vremenu kao i promjene u različitim evolucijskim fazama nakon erupcije nove, a koje uključuju raspodjelu gustoće prašine i veličine zrna, maksimalnu veličinu zrna, sastav prašine, sublimacijsku temperaturu i optičku dubinu prašine, te terminalnu brzinu prašine i brzinu prijenosa mase između komponenata. Analizirane su pulzacije Mire u intervalima sa i bez zamračenja što pokazuje da se pulzacije po periodi, amplitudi i fazi ne mijenjaju ulaskom u periode zamračenja. U periodima zamračenja povećavaju se optička dubina prašine i brzina gubitka mase što se može objasniti kondenzacijom novih značajnih količina prašine oko sublimacijske udaljenosti. Korištena su i interferometrijska opažanja koja su ograničila veličinu područja emisije prašine u bliskom-IR, a pomoću kojih je određena raspodjela gustoće, sublimacijska temperatura i veličina cirkumstelarne ljuske prašine. Rezultati pokazuju da se prašina nalazi u kompaktnom području oko sublimacijske udaljenosti u neposrednoj okolini Mire, dok je utjecaj vruće komponente na prašinu zanemariv, što ukazuje na efikasan mehanizam zaštite ljuske od UV zračenja, vjerojatno negdje u maglici između dviju komponenata.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Fizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
316-0000000-2824 - Dijagnostika i fizička svojstva cirkumstelarne tvari (Kotnik-Karuza, Dubravka, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Rijeci - Odjel za fiziku