Pregled bibliografske jedinice broj: 656642
Analiza uvjeta nastanka pukotina i model procjene vijeka trajanja konstrukcija
Analiza uvjeta nastanka pukotina i model procjene vijeka trajanja konstrukcija, 2013., doktorska disertacija, Tehnički fakultet, Rijeka
CROSBI ID: 656642 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza uvjeta nastanka pukotina i model procjene vijeka trajanja konstrukcija
(Analysis of the conditions of crack initiation and model of construction lifetime assessment)
Autori
Kršćanski, Sanjin
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Tehnički fakultet
Mjesto
Rijeka
Datum
14.10
Godina
2013
Stranica
122
Mentor
Brnić, Josip
Ključne riječi
Pukotina; Mehanika loma; Faktor intenziteta naprezanja; Zamor; Metoda virtualnog zatvaranja pukotine; Procjena vijeka trajanja konstrukcija
(Crack; Fracture mechanicsm; Stress Intensity Factor; Fatigue; Virtual Crack Closure Method; Life Assessment of Structural Elements)
Sažetak
U ovom su radu, u sažetu obliku, prikazani uvjeti nastanka pukotina i identificirani neki od faktora koji utječu na njihov nastanak i rast. Dan je kratki pregled osnova mehanike loma i određenih parametara (ponekad nazvanih parametrima loma ili parametrima žilavosti). Prikazan je kratki pregled osnovnih modela izračuna brzine propagacije pukotine i izračuna nekih od kritičnih parametara. Kratko je izložena metoda konačnih elemenata i njezina primjena u izračunu faktora intenziteta naprezanja. Pojašnjena je metoda virtualnog zatvaranja pukotine kao glavna metoda koja je korištena za izračun faktora intenziteta naprezanja u izrađenom računalnom programu. Izrađen je program koji računa faktor intenziteta naprezanja K pomoću metode virtualnog zatvaranja pukotine, a na osnovu čvornih sila i pomaka dobivenih analizom MKE modela, a kasnije te rezultate koristi za izračun propagacije pukotine. Za izračun brzine propagacije pukotine korišten je Formanov model. Vrijednosti faktora intenziteta naprezanja dobivene izrađenim programom uspoređene su s teorijskim rješenjima, te je analiziran utjecaj tipa i veličine konačnih elemenata na dobivene rezultate. Dobiveni rezultati faktora intenziteta naprezanja pokazali su dobru podudarnost s teorijskim rješenjima. Numeričkom simulacijom propagacije pukotine dobiveni su rezultati predviđene trajnosti elementa, odnosno broja ciklusa potrebnih da pukotina naraste do kritične duljine i izazove puknuće, te su isti uspoređeni s eksperimentalnim rezultatima. Izračunata trajnost pokazala je relativno dobru podudarnost s dostupnim eksperimentalnim rezultatima.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Strojarstvo, Temeljne tehničke znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
069-0691736-1737 - Numerička analiza odziva konstrukcija za određena područja eksploatacije (Brnić, Josip, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Tehnički fakultet, Rijeka,
Sveučilište u Rijeci