Pregled bibliografske jedinice broj: 656257
Analiza minimalnih temperatura tla u Hrvatskoj
Analiza minimalnih temperatura tla u Hrvatskoj, 2013., diplomski rad, Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 656257 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Analiza minimalnih temperatura tla u Hrvatskoj
(Analysis of minimum soil temperature in Croatia)
Autori
Smolić, Ante
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad
Fakultet
Prirodoslovno-matematički fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
28.10
Godina
2013
Stranica
67
Mentor
Marki, Antun
Neposredni voditelj
Vučetić, Višnjica
Ključne riječi
minimalna temperatura tla ; dubina smrzavanja ; klimatske promjene ; linearni trend
(minimum soil temperature ; freezing depth ; climate change ; linear trend)
Sažetak
U ovom radu je napravljena prva opširnija analiza temperaturnog režima minimalnih temperatura tla u Hrvatskoj. Osim toga, cilj ovog rada je bio utvrditi ugroženost pojedinih područja od niskih temperatura tla, utvrditi početak i svršetak pojave smrzavanja tla, odrediti maksimalne dubine smrzavanja u različitim klimatskim zonama i provjeriti ovisnost temperature tla o visini snježnog pokrivača. Analizirani su i uspoređivani podaci za temperaturu tla na različitim dubinama do 100 cm na području Hrvatske u razdoblju 1981.– 2010. i standardnom klimatološkom razdoblju 1961.– 1990. Rezultati pokazuju da postaje u kontinentalnom području imaju naglašenije ekstreme minimalnih temperatura tla, nego postaje u primorskom području. Pokazuje se da se u novijem razdoblju pojavljuju nešto niže minimalne vrijednosti temperature tla u odnosu na standardno razdoblje. Ugroženost od niskih temperatura tla za Tmin <= 0 °C nije zabilježena za postaje na otocima i uz samu obalu, a velika ugroženost je ustanovljena za postaje u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Najveća ugroženost je procijenjena u Gospiću i iznosi više od 80% u oba razdoblja u površinskom sloju do dubine od 10 cm. Općenito se pokazuje da porastom dubine vjerojatnost ugroženosti s obzirom na niske temperature u poljoprivredi opada u oba promatrana razdoblja, međutim, postaje u novijem razdoblju u većini slučajeva zadržavaju istu vjerojatnost ugroženosti ili ju povećavaju u odnosu na standardno razdoblje. Za stroži temperaturni kriterij (Tmin <= -5 °C) ugroženost je puno manja nego za slabiji kriterij (Tmin <= 0 °C) u svim dijelovima Hrvatske. Smrzavanje tla se u Hrvatskoj javlja od početka listopada do kraja travnja. Analiza linearnog trenda godišnje maksimalne dubine smrzavanja kroz cjelokupno razdoblje 1961.– 2010. pokazala je dva statistički signifikantna linearna trenda na razini značajnosti od 0, 1 po Mann-Kendallovom testu u Ogulinu (-2, 51 cm/10 god) i Sinju (-0, 91 cm/10 god). To ukazuje da još uvijek nije došlo do značajnije promjene maksimalne dubine smrzavanja na većini promatranih postaja. Analiza utjecaja snježnog pokrivača pokazuje da se u slučaju visokog snježnog pokrivača na površini, bez obzira na niske minimalne temperature zraka, minimalne temperature tla ne spuštaju ispod 0 °C. Kada na površini tla nema snježnog pokrivača, ohlađivanje tla je izraženije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geofizika
POVEZANOST RADA
Projekti:
MZOS-004-1193086-3035 - Klimatske varijacije i promjene i odjek u područjima utjecaja (Gajić-Čapka, Marjana, MZOS ) ( CroRIS)
MZOS-119-1193086-1311 - Bazične ORografske Atmosferske cirkulacije u Hrvatskoj (BORA) (Grisogono, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Državni hidrometeorološki zavod,
Prirodoslovno-matematički fakultet, Zagreb