Pregled bibliografske jedinice broj: 656195
Hrvatska crkva pod francuskom vlašću
Hrvatska crkva pod francuskom vlašću // Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu, 17 (1994), 33; 135-156 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 656195 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Hrvatska crkva pod francuskom vlašću
(Die Kirche in Kroatien unter französischer Herrschaft)
Autori
Kapitanović, Vicko
Izvornik
Croatica Christiana periodica : časopis Instituta za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilista u Zagrebu (0350-7823) 17
(1994), 33;
135-156
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Hrvatska; Dalmacija; Crkva; francuska uprava; Vincenzo Dandolo;
(Croatia; Dalmatia; Church; French rule; Vincenzo Dandolo;)
Sažetak
Političke promjene koje su se zbile na hrvatskom podrućju početkom XIX. st. unijele su promjene i zabune i u religiozni tivat stanovništva, a religiozna su shvac.tanja, sa svoje strane, u(jecala na političke nazore. Reforma Crkve koju je u Dalmaciji, nakon francuskog zauzi- manja 1806, pokušao provesti generalni providur Vincenzo Dandolo i njegovo zanimanje za razvoj slobodnog zidarstva i jakobinizma te oduzimanje crkvene imovine, državna kontrola i miješanje države u posve vjerska pitanja prouzrokovati su nezadovoljstvo većine klera. To se nezadovoljstvo prelijeva/o na vjernike, ozlojeđene vrijeđanjem vjerskih osjećaja, skupljanjem desetine i novačenjem, i stvaralo uznemirenost koja je tu i tamo prelazila u pobunu manjih razmjera. U sukobu između FrancUske i snaga pete koalicije 1809. nezado- voljnici su se digli na pravi ustanak, kojem su se svećenici pridruživali kao idejni vođe pojedinih odreda. Kako je Francuska iz tog sukoba izašla kao pobjednica, proširi/aje svoju vlast najoš nekapodručja i uredila od njih Ilirske pokrajine. Državnom ustrojstvu trebalo je, prema zamisli političkih moćnika, odgovarati i crkveno ustrojstvo, pa se čitava Ilirija trebala u crkvenom pogledu sastojati od 2 nadbiskupije i 6 biskupija. Prekosavski dio Zagrebačke biskupije dobio je odmah svog posebnog generalnog vikara, a pomišlja/o se i zahtijevalo odvajanje tog dijela biskupije i pripajanje senjskoj biskupiji. Pomišlja/o se također na preustrojstvo sjemeništa u kojima bi se odgajao kler odan novoj državi, na preustrojstvo župa i na stvaranje posebnog fonda od crkvenih dobara od kojeg bi zatim država plaćala župnike. Od 1812. dokinuti su u Ilirskim pokrajinama neki crkveni blagdani. No 1813. Napoleon se našao ponovno u ratu sa silama šeste koalicije, u kojem se kler u Ilirskim pokrajinama uglavnom našao na strani snaga koalicije i obilato pOmagao ustanike, naročito u Dalmaciji, pružajući tako svojevrsni otpor pretjeranom upll'tanju države u podruqje savjesti i pretvaranju Crkve u državni mehanizam.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Teologija, Povijest