Pregled bibliografske jedinice broj: 655952
Ugodnost i usklađenost negativnog afekta s aktivacijom autonomnog živčanog sustava
Ugodnost i usklađenost negativnog afekta s aktivacijom autonomnog živčanog sustava // 19. naučni skup: Empirijska istraživanja u psihologiji
Beograd, Srbija, 2013. (predavanje, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 655952 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Ugodnost i usklađenost negativnog afekta s aktivacijom autonomnog živčanog sustava
(Agreeableness and contingency between negative affect and autonomic nervous system activity)
Autori
Gračanin, Asmir ; Milovanović, Tamara
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Skup
19. naučni skup: Empirijska istraživanja u psihologiji
Mjesto i datum
Beograd, Srbija, 28.03.2013. - 30.03.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
ugodnost; negativni afekt; aktivacija parasimpatikusa i simpatikusa
(agreeableness; negative affect; parasympathetic and sympathetic activity)
Sažetak
Cilj eksperimenta bio je ispitati ulogu crte ugodnosti u odnosu subjektivnog iskustva negativnog afekta (NA) i promjena u simpatičkoj I parasimpatičkoj aktivaciji tokom laboratorijske indukcije emocija. U istraživanju je sudjelovalo 99 ispitanica, studentica različitih fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Negativne emocije su inducirane upotrebom jednog standardiziranog emocionalnog filmskog isječka dok je za mjerenje temeljne razine simpatičke aktivacije korišten emocionalno neutralni isječak. Tokom gledanja filmskih isječaka kao indikatori simpatičke aktivacije mjerene su elektrodermalna aktivacija i amplituda perifernog pulsa, a kao indikator parasimpatičke aktivacije mjerena je visokofrekventna varijabilnost rada srca. Podaci o subjektivnom iskustvu NA prikupljeni su pomoću upitnika sastavljenog za potrebe ovog istraživanja, neposredno nakon prezentacije emocionalnog isječka. Ugodnost je mjerena upitnikom NEO-PI-R (Costa i McCrae, 2005). Utvrđeno je postojanje značajne interakcije NA i Ugodnosti na parasimpatičku aktivaciju (F(1, 84) = 4.18 ; ?2 = 0.05 ; p < 0.05). Ispitanice s nižim rezultatom na skali Ugodnosti nisu pokazale promjenu u parasimpatičkoj aktivaciji između neutralnog i emocionalnog filmskog isječka, te je takav obrazac reagiranja jednak bez obzira na doživljeni stupanj NA. Nasuprot tome, ispitanice koje su visoko na Ugodnosti, pokazale su povećanje parasimpatičke aktivacije ako su imale snižen NA, a njezino smanjenje ako su imale povišen NA. Sličan obrazac utvrđen je i za promjene u simpatičkoj aktivaciji koja na očekivani način prati promjene u NA samo kod ispitanica koje imaju viši rezultat na Ugodnosti (F(1, 90) = 4.60 ; ?2 = 0.05 ; p < 0.05). Interpretacija rezultata temeljena je na činjenici da je sposobnost empatije jedna od glavnih komponenti dimenzije ugodnosti. Ljudi niskih rezultata na Ugodnosti imaju poteškoća u ostvarivanju kvalitenih socijalnih interakcija i često ulaze u konflikte. Uzrok tome može biti neuspješno prepoznavanje i uživljavanje u tuđe emocije, što je obilježje niske empatije. Manjak sposobnosti za empatiju mogao bi, između ostaloga, proizlaziti upravo iz neusklađenosti subjektivnog iskustva vlastitih emocionalnih procesa i njihove fiziološke komponente.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Psihologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
009-0092660-2658 - Osobine ličnosti, emocionalni i socijalni procesi kao odrednice zdravlja (Kardum, Igor, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Rijeka
Profili:
Asmir Gračanin
(autor)