Pregled bibliografske jedinice broj: 6554
IN SITU ISPITIVANJE KOROZIJE NA NAFTNOM POLJU
IN SITU ISPITIVANJE KOROZIJE NA NAFTNOM POLJU // Knjiga sažetaka, Vol.2 / Gojo, M., Trajkov, N., Smolec, S. (ur.).
Zagreb: Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 1997. str. 290-290 (poster, domaća recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 6554 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
IN SITU ISPITIVANJE KOROZIJE NA NAFTNOM POLJU
(IN SITU CORROSION MONITORING ON OIL FIELD)
Autori
Derniković, Boris
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Knjiga sažetaka, Vol.2
/ Gojo, M., Trajkov, N., Smolec, S. - Zagreb : Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI), 1997, 290-290
Skup
15.Hrvatski skup kemičara i kemijskih inženjera
Mjesto i datum
Opatija, Hrvatska, 24.03.1997. - 26.03.1997
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
korozija; naftno polje; korozijski inhibitor; in situ ispitivanje
(corrosion; oil field; inhibitor; in situ measurement)
Sažetak
Cilj ovog rada bio je odrediti djelotvornost zaštite od korozije slanovoda na naftnom polju Šandrovac. U slanovod se dodaje kontinuirano komercijalni korozijski inhibitor po sastavu poliamin, u koncentraciji 0,001% (10 ppm). Kemijska analiza slane vode pokazuje da su u njoj osim anorganskih soli otopljeni i agresivni plinovi ,ugljik-dioksid i vodik-sulfid.Povremeno su u vodi opažene krute čestice i masnoće. Testiranja su vršena u sporednom vodu (bypass), posebno izvedenom za ova mjerenja.U vod su uložene mjerne sonde (polarizacijska sonda i elektrootporna sonda) te kuponi od ugljičnog čelika.
Promjene mjerenih veličina na sondama određivane su povremeno,priključivanjem prenosivih instrumenata.Nakon nekoliko dana,polarizacijska sonda je pokazivala da brzina korozije brzo raste i za četiri tjedna vrijednost joj je prešla 7 mma-1.Opaženo je da je prevučena slojem nafte,a ispod njega je bila kompaktna ,vjerojatno sulfidna prevlaka.Očiščena sonda ponovo vraćena u svoje ležište pokazivala je početnu,nisku vrijednost brzine korozije,ali je ova nakon nekoliko dana iznova porasla pošto se sonda prevukla masnim slojem.Radi utvrđivanja pravog stanja upotrebljena je još jedna polarizacijska sonda i obavljena su kontrolna laboratorijska ispitivanja koja su ukazala na nisku korozivnost slane vode.Nakon toga,prekinuto je doziranje inhibitora u slanovod da bi se testiranjem korozivnosti slane vode bez inhibitora odredio stupanj zaštite sistema. Međutim,prestanak inhibiranja niti nakon nekoliko dana nije donio vidan porast brzine korozije, pa se odustalo od daljnjeg ispitivanja pri ovakvim uvjetima zbog mogužih posljedica na tehnološku ravnotežu sistema.Iz rezultata ispitivanja slijedi zaključak da je brzina opže korozije ugljičnog čelika u slanovodu na naftnom polju Šandrovac vrlo mala (ispod 0,1 mma-1),što treba pripisati djelovanju inhibitora,a pojava lokalne korozije u mjesec dana ispitivanja nije opažena.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Rudarstvo, nafta i geološko inženjerstvo
POVEZANOST RADA
Projekti:
195010
Ustanove:
Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Zagreb
Profili:
Boris Derniković
(autor)