Pregled bibliografske jedinice broj: 654503
Utjecaj otpadnih voda na bentoske zajednice - od mikro- do makroorganizama
Utjecaj otpadnih voda na bentoske zajednice - od mikro- do makroorganizama // Znanstveni susreti 3. vrste
Zagreb, Hrvatska, 2011. (poster, nije recenziran, neobjavljeni rad, znanstveni)
CROSBI ID: 654503 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Utjecaj otpadnih voda na bentoske zajednice - od mikro- do makroorganizama
(Effect of urban waste water effluent on benthic communities - from micro- to macroorganisms)
Autori
Paliaga, Paolo ; Šilović, Tina ; Mikac, Barbara ; Ušić, Ugo ; Nerlović, Vedrana ; Borčić, Adriana
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, neobjavljeni rad, znanstveni
Skup
Znanstveni susreti 3. vrste
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 07.07.2011. - 08.07.2011
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
fekalno zagađenje; otpadne vode; bentos; sjeverni Jadran
(fecal pollution; waste water; benthos; northern Adriatic)
Sažetak
Priobalni morski sedimenti predstavljaju završno spremište za razna zagađivala koja mogu znatno utjecati na bentoske zajednice. Kroz resuspenziju ili biološku ugradnju, zagađivala se mogu vratiti u vodeni stupac ili ući u hranidbeni lanac te predstaviti rizik za ljudsko zdravlje. Analizom kvalitativnog i kvantitativnog sastava bentoskih organizama i bakterija kao indikatora izmjerena je razina fekalnog onečišćenja i njen utjecaj na morsko dno u blizini glavnog ispusta grada Rovinja. Preliminarni podaci ukazuju da je morsko dno u blizini ispusta jako onečišćeno te da opada s udaljenošću od ispusta. Utvrđeno je da se onečišćenje najviše širi u sjeverozapadnom smjeru zbog morskih struja i morfologije dna, dok na 50 m u smjeru sjeveroistoka zbog smanjenja dubine dolazi do zamjetne akumulacije i zadržavanja fekalnog materijala. Brojnost, raznolikost i distribucija mnogočetinaša, meiofaune, školjkaša i foraminifera također su pokazale da je utjecaj ispusta značajan. Blizu ispusta i u smjeru širenja onečišćenja prevladavaju oportunističke vrste. Udaljavanjem od izvora onečišćenja povećava se raznolikost vrsta. U sjeveroistočnom pravcu na udaljenostima većim od 50 m uočena je velika raznolikost svih navedenih organizama, što ukazuje na povoljne uvjete za njihov rast. Prirodni čimbenici kao što su tip sedimenta i organska tvar također su utjecali na distribuciju bentoskih zajednica. Postaje koje su imale veći udio krupnijeg sedimenta s manjim udjelom sitnozrnatih čestica silta i gline odlikovale su se raznolikošću organizama. Dosadašnji rezultati pokazuju da na sastav i strukturu bentoskih organizama utječu prirodni i antropogeni čimbenici. Očekujemo da će preostale analize upotpuniti i potvrditi navedene rezultate.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Geologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
098-0982705-2729 - Struktura i fiziologija mikrobnih zajednica frontalnih zona sjevernog Jadrana (Najdek-Dragić, Mirjana, MZOS ) ( CroRIS)
098-0982705-2732 - Bioraznolikost bentoskih zajednica u Jadranu: prirodni i antropogeni utjecaji (Travizi, Ana, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Institut "Ruđer Bošković", Zagreb
Profili:
Tina Šilović
(autor)
Vedrana Nerlović
(autor)
Barbara Mikac
(autor)
Paolo Paliaga
(autor)
Ugo Ušić
(autor)