Pregled bibliografske jedinice broj: 654217
Antropološka analiza ljudskih koštanih ostataka s nalazišta Rudina - benediktinski samostan Sv. Mihovila
Antropološka analiza ljudskih koštanih ostataka s nalazišta Rudina - benediktinski samostan Sv. Mihovila // Radovi Zavoda za znanstveni i umjetnički rad u Požegi, 2 (2013), 115-136 (podatak o recenziji nije dostupan, članak, znanstveni)
CROSBI ID: 654217 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Antropološka analiza ljudskih koštanih ostataka s nalazišta Rudina - benediktinski samostan Sv. Mihovila
(The Anthropological Analysis of Human Osteological Finds from the Rudina Site – the Benedictine Monastery of St. Michael)
Autori
Novak, Mario
Izvornik
Radovi Zavoda za znanstveni i umjetnički rad u Požegi (1848-6231) 2
(2013);
115-136
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u časopisima, članak, znanstveni
Ključne riječi
Rudina; benediktinski samostan; kasni srednji vijek; antropološka analiza; dentalne patologije; zarazne bolesti; koštane traume
(Rudina; Benedictine monastery; the late Middle Ages; anthropological analysis; dental pathologies; infectious diseases; osteological traumas)
Sažetak
U radu su predstavljeni rezultati antropološke analize ljudskih koštanih ostataka s nalazišta Rudina - benediktinski samostan Sv. Mihovila. Analizirani uzorak sastoji se od 73 osobe (53 muškarca, 11 žena i 9 djece). Prosječna starost odraslih osoba bila je 41, 8 godina (muškarci 42, 8 godina, žene 37, 2 godine). Uzorak se odlikuje iznimno niskom učestalošću karijesa i relativno visokom učestalošću alveolarnih oboljenja. Na samo tri kostura zabilježeni su tragovi zaraznih bolesti (periostitisa). U uzorku iz Rudine uočeni su i brojni pokazatelji teškog fizičkog rada (Schmorlovi defekti na kralješcima i benigni kortikalni defekti na mišićnim hvatištima) kao i degenerativne promjene na zglobovima i kralješcima. Od zabilježenih patoloških promjena najupečatljivije su koštane frakture koje su prisutne na 12 kostura (deset muškaraca i dvije žene). Populacija iz Rudine se po svojim bioarheološkim karakteristikama izdvaja od ostalih do danas analiziranih kasnosrednjovjekovnih koštanih uzoraka iz kontinentalne Hrvatske, a najbliža analogija mu je uzorak iz pavlinskog samostana u Strezi. Rezultati antropološke analize sugeriraju: a) da je riječ o tipično samostanskom groblju (odrasli muškarci predstavljaju veliku većinu) ; b) kvalitetnu i adekvatnu prehranu ; c) visoku razinu higijene ; d) da su koštane traume nastale kao rezultat nesretnih slučajeva, a ne nasilja. Iznesena je pretpostavka da je tijekom kasnog srednjeg vijeka benediktinski samostan Sv. Mihovila u Rudini bio neka vrsta bolnice za šire područje Požeštine.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Arheologija
POVEZANOST RADA
Projekti:
101-1970677-0670 - Bioarheološka istraživanja srednjovjekovnih populacija Hrvatske (Šlaus, Mario, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti
Profili:
Mario Novak
(autor)