Pregled bibliografske jedinice broj: 654009
Pseudoaneurizma arterije u kubitalnoj regiji kao rijetka komplikacija pri darivanju krvi
Pseudoaneurizma arterije u kubitalnoj regiji kao rijetka komplikacija pri darivanju krvi // Liječnički vjesnik 134 (supl.2) / Anić, Branimir (ur.).
Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, 2012. (poster, domaća recenzija, sažetak, ostalo)
CROSBI ID: 654009 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Pseudoaneurizma arterije u kubitalnoj regiji kao rijetka komplikacija pri darivanju krvi
(Artery pseudoaneurysm as a rare complication of blood donation)
Autori
Šarlija, Dorotea ; Štimac, Ružica ; Šarlija, Mirko ; Vuk, Tomislav ; Barišić, Marijan ; Topić, Patricija ; Maglov, Čedomir ; Balija, Melita ; Jukić, Irena
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, ostalo
Izvornik
Liječnički vjesnik 134 (supl.2)
/ Anić, Branimir - Zagreb : Hrvatski liječnički zbor, 2012
Skup
5. hrvatski kongres hematologa i transfuziologa
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 15.03.2012. - 18.03.2012
Vrsta sudjelovanja
Poster
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
pseudoaneurizma; komplikacija darivanja krvi
(pseudoaneurysm; complication of blood donation)
Sažetak
Uvod: U ovom prikazu opisujemo prvi zabilježeni slučaj nastanka pseudoaneurizme arterije u kubitalnoj regiji kao posljedice darivanja krvi u HZTM, koji je zahtijevao kiruršku intervenciju. Prikaz slučaja: 40. godišnja žena pristupila je u studenom 2007. dobrovoljnom darivanju krvi. Prilikom venepunkcije krv je potekla u vrećicu, a kratko nakon toga je prestala teći u sistem i pojavio se izbočeni hematom veličine 2-3 cm. Tehničar je pomicanjem igle pokušao ponovo uspostaviti protok krvi , ali to nije uspjelo pa je izvadio iglu. Nakon vađenja igle hematom je porastao, krv je počela teći kroz ubodno mjesto i krvarenje je bilo teško zaustaviti. Darovateljici je objašnjeno da na ruci ima hematom i da ne opterećuje ruku. Nakon dva dana darivateljica se javila u HZTM radi hematoma cijele desne podlaktice, otekline, bolova i otežanih pokreta ruke. Iako je hitno upućena nadležnom liječniku, tek devet dana nakon darivanja krvi javila se u hitnu kiruršku službu. Pri prijemu nađena je u desnoj kubitalnoj regiji uz podljev i pulsirajuća tvorba. Doppler arterija je potvrdio pseudoaneurizmu. Učinjen je operativni zahvat u kojem je evakuirana pseudoaneurizma i prešivena arterija. Nakon operacije neurološki i vaskularni status je bio uredan. Rasprava: Posebnost ovog slučaja je u tome što je pseudoaneurizma arterije u kubitalnoj jami nastala odmah pri početku punkcije ali se nije moglo zaključiti da se radi o punkciji arterije niti po trajanju punjenja doze (kraće od 4 minute), boji krvi (svijetlocrvene boje) niti po pulzacijama igle. Komplikacije poput ove iako su rijetke moraju biti prepoznate na vrijeme i adekvatno zbrinute što uključuje dugotrajnu (5-6 sati), jaku kompresiju uz praćenje perifernih pulzacija. Potrebno je provoditi edukaciju svih djelatnika koji rade na uzimanju krvi kako bi prepoznali znakove punkcije arterije prilikom postupka prikupljanja krvi i primjereno tretirali mjesto uboda radi sprječavanja ozbiljnih posljedica koje punkcija arterije može ostaviti na vaskularni i neurološki status ruke te prouzročiti invaliditet.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Klinička bolnica "Dubrava",
Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu