Pregled bibliografske jedinice broj: 653113
Borba protiv malarije u Ravnim kotarima na početku 20. stoljeća: uloga osoba od posebnog povjerenja-značenje pilulaša
Borba protiv malarije u Ravnim kotarima na početku 20. stoljeća: uloga osoba od posebnog povjerenja-značenje pilulaša // 14. znanstveni skup Rijeka i Riječani u medicinskoj povjesnici - zbornik sažetaka / Doričić, robert (ur.).
Rijeka: Hrvatsko znanstveno društvo za povijest zdravstvene kulture, 2013. str. 27-27 (predavanje, domaća recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 653113 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Borba protiv malarije u Ravnim kotarima na početku 20. stoljeća: uloga osoba od posebnog povjerenja-značenje pilulaša
(Battle against malaria in Ravni kotari on the first of XX century: role of the special confidence persons- importance of pilulaši)
Autori
Pavlović, Eduard ; Pavlović, Alojz
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
14. znanstveni skup Rijeka i Riječani u medicinskoj povjesnici - zbornik sažetaka
/ Doričić, robert - Rijeka : Hrvatsko znanstveno društvo za povijest zdravstvene kulture, 2013, 27-27
ISBN
978-953-7957-08-7
Skup
14. znanstveni skup Rijeka i Riječani u medicinskoj povjesnici
Mjesto i datum
Rijeka, Hrvatska, 08.11.2013. - 09.11.2013
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Domaća recenzija
Ključne riječi
malarija; Ravni kotari; pilulaši
(malaria; Ravni kotari; pilulaši)
Sažetak
Početkom 20. stoljeća, što zbog stalnog prisustva malarije u ravnokotarskom kraju, što zbog manjka liječnika i drugih odgovarajućih zdravstvenih djelatnika, zdravstvena je služba u profilaksi i liječenju malarije posegla i za angažiranjem osoba od posebnog povjerenja i značenja. Obzirom da je malarija bila pretežito bolest seljačkog svijeta i materijalne bijede, nju je u golemom opsegu podržavala i neukost i niski kulturni nivo. Godine 1923. ministarstvo zdravlja ( tada poznato kao Ministarstvo narodnog zdravlja ) je bilo podiglo veći broj stanica i ambulanti za besplatno liječenje malaričara u Ravnim kotarima - s time da centralna stanica za čitavu Sjevernu Dalmaciju ( Ravni kotari i Bukovica ) bude u Benkovcu. Tako se je na primjer kroz godine 1924. državna antimalarična akcija u Ravnim kotarima provodila kroz 9 stalnih antimalaričnih stanica te više ambulanta, sa 6 liječnika, 4 sestre za malariju i 20 liječničkih pomoćnika tzv. pilulaša – djelitelja tableta ( pilula ) kinina Već 1925. godine akcija se je proširila, točnije šestorici liječnika su stale pomagati i još 2 sestre za malariju ali i 9 medicinara i čak 42 djelitelja kinina - pilulaša, nešto više od dvostruko nego godinu dana ranije. Izgleda da ova akcije, samo u jednom apsolutno kratkom vremenu ( na primjer u izdvojene dvije godine ) ne bi mogla doseći navedene razmjere da kvalificiranim zdravstvenim radnicima nije pomagala i « mala vojska » liječničkih pomoćnika - pilulaša. Pilulaši ne samo što su bili djelitelji kinina nego su, na stanovit način, kao ljudi od povjerenja ( mahom su to bili učitelji, glavari sela i svećenici ) bili i kulturni zdravitelji Ravnih kotara.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Javno zdravstvo i zdravstvena zaštita, Povijest