Pregled bibliografske jedinice broj: 652730
Međugeneracijski dijalog: aktivni korisnici knjižnice u stvaranju društvene kohezije
Međugeneracijski dijalog: aktivni korisnici knjižnice u stvaranju društvene kohezije // Programska knjižica/ 9. savjetovanje za narodne knjižnice u Republici Hrvatskoj / Gabriel, Dunja Marija ; Leščić, Jelica ; Marasović, Nela (ur.).
Zagreb: Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2013. str. 67-68 (pozvano predavanje, nije recenziran, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 652730 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Međugeneracijski dijalog: aktivni korisnici knjižnice u stvaranju društvene kohezije
(Intergenerational dialogue: active library members creating social cohesion)
Autori
Stričević, Ivanka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Programska knjižica/ 9. savjetovanje za narodne knjižnice u Republici Hrvatskoj
/ Gabriel, Dunja Marija ; Leščić, Jelica ; Marasović, Nela - Zagreb : Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu, 2013, 67-68
Skup
9. savjetovanje za narodne knjižnice u Republici Hrvatskoj
Mjesto i datum
Zadar, Hrvatska, 09.10.2013. - 11.10.2013
Vrsta sudjelovanja
Pozvano predavanje
Vrsta recenzije
Nije recenziran
Ključne riječi
međugeneracijski dijalog; programi narodne knjižnice; društvena kohezija
(intergeneration dialogue; programs of public library; social cohesion)
Sažetak
U današnjem društvu mijenjaju se paradigme prema kojima stariji članovi društva poučavaju mlađe, a na mladima je da slijede obrasce koji im se prenose. Takvi tradicionalni jednosmjerni odnosi mijenjaju se i postaju recipročni – postavlja se pitanje što stariji mogu prenijeti mlađima ali i što mladi mogu učiniti za starije. To je posebice vezano uz odnose tzv. texto i tehno generacija kojima je nužan međugeneracijski dijalog. Globalizacija, složeni informacijski krajolik i novi mediji komunikacije, zahtjevi novih vrsta pismenosti, osiromašivanje stanovništva, strukturalne promjene u obitelji i društvu i produljeni životni vijek samo neke od pojava koje stvaraju podlogu za društvenu marginalizaciju pojedinaca i skupina i vode u društvenu i emocionalnu odvojenost između djece/mladih i starijih građana. Stoga su međugeneracijski dijalog i društvena kohezija potrebniji nego ikad. Narodne knjižnice kao jedan od ključnih društvenih resursa, odgovorne su za sve članove društva i trebaju iskoristiti svoju bogatu infrastrukturu za razvoj programa koji vode u međugeneracijsko razumijevanje i poštovanje, podršku i međusobnu brigu svih članova društva. Koncept knjižnice kao trećeg prostora omogućava svima ne samo da koriste i „uzimaju“ već i da čine i „daju“. Stoga je važno da narodne knjižnice istražuju nove modele interakcije među generacijama, razvijaju nove i evaluiraju postojeće programe, mobiliziraju partnerstva i omoguće korisnicima aktivnu ulogu u izgradnji sebe i u zalaganju za druge i zajednicu. Upravo međugeneracijski programi u narodnoj knjižnici mogu bitno pridonijeti ostvarivanju njezine društvene uloge, kvalitetnijem suživotu u zajednici i društvenoj koheziji.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
269-1221210-0728 - Čitateljske navike i informacijske potrebe građana Hrvatske (Jelušić, Srećko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Sveučilište u Zadru
Profili:
Ivanka Stričević
(autor)