Pregled bibliografske jedinice broj: 652641
Razvoj i značaj koncepta Univerzalne bibliografske kontrole
Razvoj i značaj koncepta Univerzalne bibliografske kontrole, 2012., diplomski rad, preddiplomski, Filozofski fakultet, Osijek
CROSBI ID: 652641 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Razvoj i značaj koncepta Univerzalne bibliografske kontrole
(Development and the importance of the concept of Universal Bibliographic Control)
Autori
Begović, Mia
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Osijek
Datum
24.09
Godina
2012
Stranica
26
Mentor
Petr Balog, Kornelija
Neposredni voditelj
Feldvari, Kristina
Ključne riječi
Univerzalna bibliografska kontrola; povijesni razvoj UBC; kataložni pravilnici i međunarodni standardi; nacionalne bibliografije
(Universal bibliographic control; the historical development of UBC; cataloging codes and international standards; national bibliographies)
Sažetak
U radu će se detaljno opisati razvoj i značaj koncepta Univerzalne bibliografske kontrole (u daljnjem tekstu UBC) od samih početaka, i njezina važnost za knjižnice budući da ona označava početak centralizirane katalogizacije u međunarodnim omjerima. Navesti će se glavni ciljevi i razlozi nastanka UBC-a, kao i brojna načela na kojima se UBC zasniva. Rad će pružiti pregled povijesti Univerzalne bibliografske kontrole kako bi se lakše shvatio koncept međunarodne katalogizacije, te princip i polazište na kojem UBC počiva. Velika važnost će se dati osobama koje su imale utjecaj i dale doprinos na razvoj programa UBC-a. Najvažniji su svakako Margreet Wijnstrom, F.A.Kaltwasser, Suzanne Honnore, Herman Liebaers i Frank Francis. Također, dat će se uvid u Preporuke Međunarodne konferencije o nacionalnim bibliografskim službama održane u Kopenhagenu kojima je svrha pomoći izdavačima u rješavanju problema s kojima se susreću, kao i olakšanje međunarodne razmjene informacija te će se navesti točke na kojima se Preporuke temelje. Opisat će se kataložna pravila i međunarodni standardi kojima se prenose bibliografski podaci te će se navesti glavni međunarodni standardi koji su utjecali na razvoj nacionalnih bibliografija, kako u Hrvatskoj, tako i u drugim europskim zemljama (Francuska, Njemačka, Litva). Razvoj kataložnih pravilnika se temelji na “Pariškim načelima“, Preporukama za međunarodno ujednačivanje kataložnog opisa usvojene u Kopenhagenu 1969.g. te na Međunarodnom standardnom bibliografskom opisu (ISBD). Na kraju rada će se opisati i razvoj nacionalne bibliografije u Hrvatskoj koji je započeo prikupljanjem sve građe koja je nastala tijekom povijesti te će navesti glavni projekti koji su utjecali na razvoj nacionalne bibliografije i glavne osobe zadužene za nastanak hrvatske bibliografije.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
122-1221210-0759 - Vrednovanje knjižničnih službi i usluga: akademske i narodne knjižnice (Petr Balog, Kornelija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek