Pregled bibliografske jedinice broj: 652638
Usporedba Blissove i UDK klasifikacije na primjeru skupine „Umjetnost“
Usporedba Blissove i UDK klasifikacije na primjeru skupine „Umjetnost“, 2012., diplomski rad, preddiplomski, Filozofski fakultet, Osijek
CROSBI ID: 652638 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Usporedba Blissove i UDK klasifikacije na primjeru skupine „Umjetnost“
(Comparison of Bliss and UDC classification in the case group "Art")
Autori
Bajić, Meri
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, diplomski rad, preddiplomski
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Osijek
Datum
24.09
Godina
2012
Stranica
24
Mentor
Petr Balog, Kornelija
Neposredni voditelj
Feldvari, Kristina
Ključne riječi
enumerativna klasifikacija; fasetna klasifikacija; BC2; UDK; Umjetnost
(enumerative classification; facet classification; BC2; UDK; Art)
Sažetak
U radu se govori o knjižničnim klasifikacijama. Definira se pojam klasifikacije te se navode vrste klasifikacija koje postoje. Današnji izgled klasifikacija uvelike dugujemo brojnim teoretičarima i stručnjacima iz područja knjižničarstva koji su radili na razvijanju knjižničnih klasifikacija. Najpoznatiji od njih su: Melvil Dewey, Henry Evelyn Bliss, Paul Otlet, Henri La Fontaine i Shiyali Ramamrita Ranganathan. U radu je prikazan i razvoj fasetnih klasifikacija kojima pripadaju Klasifikacija s dvotočkom (Collon Classification) i BC2. Usporedba različitih klasifikacija na primjeru skupine „Umjetnost“ prikazana je na primjeru Univerzalne decimalne klasifikacije (UDK) i Blissove bibliografske klasifikacije (BC2). Predstavljen je povijesni razvoj obje klasifikacije te je opisana njihova struktura. UDK je primjer enumerativne klasifikacijske sheme što znači da se temelji na unaprijed određenim predmetnim područjima i ima hijerarhijsku strukturu. BC2 je primjer fasetne klasifikacijske sheme što znači da se pojmovi svrstavaju u niz faseta i sastavljaju sistem za označivanje nekog predmeta kombinacijom faseta. UDK je danas vodeća klasifikacijska shema koja se koristi u više od 130 zemalja svijeta. Za razliku od nje, BC2 je slabije prihvaćena i koristi se u 90-ak knjižnica u svijetu, prvenstveno u Velikoj Britaniji, Australiji i Africi. Omiljena je među fakultetskim, znanstvenim i specijalnim knjižnicama. Na kraju je opisano kako dvije različite klasifikacijske sheme, UDK i BC2 opisuju skupinu „Umjetnost“. Dani su i primjeri kako bi se pobliže objasnio način njihova funkcioniranja.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Informacijske i komunikacijske znanosti
POVEZANOST RADA
Projekti:
122-1221210-0759 - Vrednovanje knjižničnih službi i usluga: akademske i narodne knjižnice (Petr Balog, Kornelija, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Filozofski fakultet, Osijek