Pregled bibliografske jedinice broj: 652608
Guberinina teorija u kontekstu suvremenih istraživanja govornog jezika
Guberinina teorija u kontekstu suvremenih istraživanja govornog jezika // Čovjek i govor/Man and speech, Znanstveno- stručna monografija 7. međunarodnog simpozija verbotonalnog sistema (svibanj, 2011) / Dulčić, Adinda (ur.).
Zagreb: Poliklinika SUVAG, 2012. str. 43-62 (predavanje, međunarodna recenzija, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni)
CROSBI ID: 652608 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Guberinina teorija u kontekstu suvremenih istraživanja govornog jezika
(Guberina's Theory in the Context of Contemporary Spoken Language Studies)
Autori
Pavelin Lešić, Bogdanka
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Radovi u zbornicima skupova, cjeloviti rad (in extenso), znanstveni
Izvornik
Čovjek i govor/Man and speech, Znanstveno- stručna monografija 7. međunarodnog simpozija verbotonalnog sistema (svibanj, 2011)
/ Dulčić, Adinda - Zagreb : Poliklinika SUVAG, 2012, 43-62
ISBN
978-953-95195-8-0
Skup
VII. Međunarodni simpozij verbotonalnog sistema čovjek i govor
Mjesto i datum
Zagreb, Hrvatska, 19.05.2011. - 21.05.2011
Vrsta sudjelovanja
Predavanje
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
lingvistika, afektivnost, pluridisciplinarnost, multimodalnost, vrednote govornog jezika
(linguistics, affectivity, multidisciplinarity, multimodality, qualities of spoken language)
Sažetak
Guberina od svojih najranijih istraživanja naglašava značaj govornog jezika (langue parlée) da bi istaknuo primarnost usmenog diskursa. Za njega je govor istodobno i društvena i individualna pojava, iz koje jezik proizlazi i kroz koju se ostvaruje. Stoga su i verbotonalna teorija i SGAV/AVGS metodologija utemeljene u lingvistici govora. Upravo je govor u središtu izučavanja suvremenih lingvista, i to dijalogalnim pristupom izučavanju diskursa, uzimanjem u obzir iskazivatelja i suiskazivatelja, kao i govornika i sugovornika, te izučavanjem jezika u uobičajenoj uporabi. Godine 1939. u svojoj doktorskoj disertaciji Valeur logique et valeur stylistique des propositions complexes, Guberina je učinio dva bitna pomaka u odnosu na tadašnji dominantni pristup lingvističkih istraživanja: • Pozornost u svojim izučavanjima umjesto na riječ, usmjerava na rečenicu u kontekstu tj. na sveukupni iskaz. • Eksplicitno ističe ulogu neleksikoloških jezičnih sredstava izraza ili vrednota govornog jezika (mimika, pokret, položaj tijela, intonacija, ritam, intenzitet, pauza, rečenični tempo, situacija). Istaknuo je time da usmeni diskurs u odnosu na pisani, ima svoje specifične prednosti koje omogućuju bogatstvo na planu izraza i sadržaja, usprkos ekonomičnosti i brzini trenutnog suobraćanja, a i zbog toga da ospori zanemarivanje neleksikoloških jezičnih sredstava u proučavanjima jezičnog izraza. Neleksikološki elementi stvaraju dojam vidljivosti i opipljivosti govornikovih misli i osjećaja te daju iskazu sintetičan pojavni lik, naravno, uvijek i jedino u povezanosti s ostalim jezičnim elementima. Uvažavanje pluridisciplinarnosti, multimodalnosti, afektivnosti, pa prema tome i subjektivnosti u proučavanju jezično-govornog izraza, čini djelo Petra Guberine trajno vrijednim i suvremenim.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
Napomena
Zbornik Čovjek i govor je dvojezičan, na engleskom i hrvatskom jeziku. Tako da je i članak Guberinina teorija u kontekstu suvremenih istraživanja govornog jezika također u cijelosti objavljen i na engleskom jeziku.