Pregled bibliografske jedinice broj: 652089
Jezik službeno-upravnih novina za Kraljevinu Dalmaciju u razdoblju od 1867. do 1903.
Jezik službeno-upravnih novina za Kraljevinu Dalmaciju u razdoblju od 1867. do 1903., 2012., doktorska disertacija, Filozofski fakultet, Zagreb
CROSBI ID: 652089 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Jezik službeno-upravnih novina za Kraljevinu Dalmaciju u razdoblju od 1867. do 1903.
(The language of the official administrative gazettes for the Kingdom of Dalmatia between 1867 and 1903)
Autori
Brešan, Tanja
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Ocjenski radovi, doktorska disertacija
Fakultet
Filozofski fakultet
Mjesto
Zagreb
Datum
21.11
Godina
2012
Stranica
254
Mentor
Samardžija, Marko
Neposredni voditelj
Samardžija, Marko
Ključne riječi
Kraljevina Dalmacija; XIX. stoljeće; Austro-Ugarska Monarhija; filološke škole; službeno-upravni list; jezična analiza
(Kingdom of Dalmatia; 19th century; Austro-Hungarian Monarchy; schools of philology; official administrative gazette; linguistic analysis; standard language)
Sažetak
Dalmacija druge polovice XIX. stoljeća obilježena je političkim i kulturnim nastojanjima da se spoji s ostatkom Hrvatske. U tom je spajanju važnu ulogu odigralo i stvaranje hrvatskog kao službenog i normiranog jezika koji je trebao zauzeti mjesto što su ga nekada imali latinski i talijanski jezik. Cilj je ovoga rada opisati hrvatski jezik koji se službeno koristio u Dalmaciji XIX. stoljeća na primjeru zakona i naredbi koje su proglašavane za Ministarstvo bogoštovlja i nastave te na kraju pokazati je li i u kojoj je mjeri taj jezik hokerentan sustav te prirodna spona s današnjim suvremenim jezikom. Rekonstrukcija takvoga jezika omogućila bi da se popuni praznina u istraživanjima jezične slike i Dalmacije i Hrvatske koja je nastala upravo u tome periodu. Analiza će se temeljiti prvenstveno na usporedbi s onodobnom normom te će se pokazati koliko je hrvatski jezik slijedio kodifikacijske napore ondašnjih sjevernohrvatskih, ali i dalmatinskih gramatičara. Istraživanje je pokazalo kako je jezik u Dalmaciji išao istim kodifikacijskim putem kao i jezik u sjevernoj Hrvatskoj te je početni model ilirskog jezika zamijenjen onim hrvatskih vukovaca te u četrdeset godina koje proučava ovaj rad, jezik iz nedosljednog, neujednačenog idioma prerastao u stabilan, standardiziran i normiran polifunkcionalnan idiom koji se s pravom mogao nazvati hrvatskim standardnim jezikom.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Filologija
POVEZANOST RADA
Ustanove:
Filozofski fakultet, Zagreb