Pregled bibliografske jedinice broj: 651754
Turizam - metoda gospodarskog i društvenog razvoja RH
Turizam - metoda gospodarskog i društvenog razvoja RH // Izazovi današnjice : knjiga sažetaka / Radić Lakoš, Tanja et.al. (ur.).
Šibenik: Veleučilište u Šibeniku, 2013. str. 17-17 (plenarno, međunarodna recenzija, sažetak, znanstveni)
CROSBI ID: 651754 Za ispravke kontaktirajte CROSBI podršku putem web obrasca
Naslov
Turizam - metoda gospodarskog i društvenog razvoja RH
(Tourism as methodology for economic and social growth)
Autori
Branko, Blažević
Vrsta, podvrsta i kategorija rada
Sažeci sa skupova, sažetak, znanstveni
Izvornik
Izazovi današnjice : knjiga sažetaka
/ Radić Lakoš, Tanja et.al. - Šibenik : Veleučilište u Šibeniku, 2013, 17-17
Skup
1. znanstvenostručna konferencija s međunarodnim sudjelovanjem Izazovi današnjice : Turizam danas - za sutra
Mjesto i datum
Šibenik, Hrvatska, 19.09.2013. - 20.09.2013
Vrsta sudjelovanja
Plenarno
Vrsta recenzije
Međunarodna recenzija
Ključne riječi
turizam; metoda razvoja; gospodarski razvoj; društveni razvoj
(tourism; development; economic and social growth)
Sažetak
Da bi se otklonile ili umanjile nepredvidivosti, konfliktnosti, proturječnosti, nedosljednosti i entropija u razvoju, potrebno je imati koncepciju i strategiju razvoja i znati s njima upravljati. Turizam kao vrlo složeni sustav pojava i odnosa, u definiranju i određivanju gospodarskog i društvenog razvoja je izuzetno važan. Mogli bi reći da je on metoda gospodarskog i društvenog razvoja. Turizam jedino u definiranim uvjetima razvoja može postati nacionalni strateški proizvod unutar kojeg će svaka turistička destinacija imati i svoju razvojnu strategiju kao podsustav viših razvojnih ciljeva. Vrlo nepovoljna struktura agregatne potražnje i bruto domaćeg proizvoda je direktno povezana s promjenama udjela izvoza i uvoza roba i usluga u bruto domaćem proizvodu. To znači da je dugoročno narušen odnos izvoza u odnosu na uvoz u Hrvatskoj Restrukturiranje hrvatskog gospodarstva, kao okosnica stabilizacijskog programa, događa se u smjeru veće sklonosti uvozu. Brži rast domaće potrošnje od rasta BDP-a po definiciji vodi širenju deficita u platnoj bilanci, a dovoljno visok priljev kapitala i zaduživanje desilo se zbog rasta uvoza i financiranja platno bilančnog deficita, ne ugrožavajući pri tom stabilnost tečaja i cijena. Hrvatska je ušla u model rasta temeljen na domaćoj potrošnji, a ne na izvoznoj ekspanziji.. Ta vanjska i unutarnja neravnoteža svoj opći izraz imaju u ukupnoj neravnoteži hrvatskog gospodarstva i konačno u velikoj financijskoj nestabilnosti čitavog društva. Zato je orijentacija na izvoz naša gospodarska sudbina, te o sposobnosti razrješavanja tog pitanja najviše ovisi i ukupan budući razvoj. Uloga turizma u toj orijentaciji je nezaobilazna. Za postindustrijska gospodarstva turističke djelatnosti imati će isti značaj koji su imali industrijske djelatnosti za industrijsko gospodarstvo. Ako hrvatski turizam prepozna svoj nacionalni strateški proizvod na početku XXI. stoljeća, ovaj proces se ne bi događao bez nas.
Izvorni jezik
Hrvatski
Znanstvena područja
Ekonomija
POVEZANOST RADA
Projekti:
116-2012298-2574 - Obnovljivi izbori energije za eko-hotel i eko-turističku destinaciju (Blažević, Branko, MZOS ) ( CroRIS)
Ustanove:
Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Opatija